W ramach planowanych zmian w Kodeksie Pracy ustawodawca chce dać pracownikowi możliwość złożenia wniosku o zmianę formy zatrudnienia. Celem złożenia tego wniosku ma być uzyskanie przez pracownika bardziej przewidywalnych i bezpiecznych warunków pracy, stąd pracownik będzie mógł wnioskować o:
- zmianę rodzaju pracy,
- zmianę rodzaju umowy o pracę,
- zmianę wymiaru czasu pracy.
Wniosek o zmianę formy zatrudnienia będzie mógł:
- złożyć każdy pracownik (z wyjątkiem pracowników zatrudnionych na okres próbny), który jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
- być składany raz w roku,
- mieć formę papierową lub elektroniczną.
Pracodawca, po otrzymaniu ww. wniosku pracownika:
- będzie zobowiązany w formie pisemnej lub elektronicznej:
- w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku odpowiedzieć na wniosek;
- odpowiedź opatrzyć uzasadnieniem,
- w miarę możliwości pozytywnie rozpatrzeć wniosek pracownika.
Niezastosowanie się przez pracodawcę do tych wymogów ma być traktowane, jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, a postępowanie w tym zakresie będzie prowadziła Państwowa Inspekcja Pracy, która również będzie podejmowała decyzję o wysokości kary.
Planom wprowadzenia instytucji wniosków o zamianę formy zatrudnienia ma towarzyszyć rozszerzenie katalogu osób chronionych przed zwolnieniem o pracowników składających ww. wnioski. Ustawodawca przewidział określoną procedurę w sytuacji, gdy dojedzie do zwolnienia takiego pracownika. Jest to jednak osobny temat, w którego poznaniu i zgłębieniu, po wejściu zmian w życie, chętnie Państwu pomożemy.