pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Procedura sygnalistów – o czym pamiętać przy wdrażaniu?

TLA Kancelaria > Sygnaliści > Procedura sygnalistów – o czym pamiętać przy wdrażaniu?

Zbliża się 17 grudnia, czyli dzień, do którego przepisy tzw. dyrektywy o sygnalistach mają być implementowane przez polskiego ustawodawcę. Projekt ustawy o „sygnalistach” wciąż nie został skierowany pod obrady Sejmu, mimo że zawiera szereg szczególnych wymagań stawianych Pracodawcom do wdrożenia ich wewnętrznych procedur. 


O czym Pracodawcy powinni pamiętać, aby skutecznie i prawidłowo wdrożyć wewnętrzną procedurę ochrony sygnalistów? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że przy obecnym kształcie ustawy nie jest możliwe przyjęcie procedury „z dnia na dzień”, wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń i uznanie obowiązku za spełniony. 

Projekt ustawy o „sygnalistach” upodabnia regulamin zgłoszeń wewnętrznych, czyli tzw. wewnętrzną procedurę ochrony sygnalistów do zakładowych przepisów prawa pracy (takich jak regulamin pracy czy regulamin wynagradzania). Aby skutecznie wdrożyć Procedurę ochrony sygnalistów Pracodawca musi: 

  • skonsultować treść Procedury ze związkami zawodowymi a w razie ich braku u danego Pracodawcy   z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym o danego Pracodawcy
  • podać Procedurę do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy – Procedura wchodzi w życie dopiero po upływie 2 tygodni od podania do wiadomości pracowników; 
  • zapoznać pracownika z treścią Procedury przed dopuszczeniem go do pracy

W przypadku konsultacji treści wewnętrznej procedury ochrony sygnalistów z przedstawicielami pracowników warto również zarezerwować odpowiedni czas dla pracowników na wyłonienie ich przedstawicieli. W przypadku konsultacji z przedstawicielami wybranymi u Pracodawcy już wcześniej – warto również zweryfikować czy wybór ten obejmuje również sprawy związane z wdrażaniem procedury sygnalistów. 

Prawidłowe wdrożenie procedury jest tym bardziej istotne ze względu na surowe sankcje, które przewiduje obecny projekt ustawy. Pracodawcy, którzy nie ustanowią wewnętrznej procedury, będą podlegali grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. 

Należy zatem pamiętać nie tylko o samym przygotowaniu projektu procedury, ale również o dopilnowaniu jej właściwego przyjęcia i wdrożenia, tak aby nie było wątpliwości, że wewnętrzna procedura została ustanowiona, a pracownicy mieli odpowiedni wpływ na jej kształt i zostali z nią zapoznani. 

Absolwent Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach w Toruniu i we Wrocławiu. Z Kancelarią TLA związany jest od 2016 r. a od 2022 r. jest radcą prawnym. E-mail: lukasz.pyjek@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią
1 października 2024

Archiwa