pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Nowy projekt ustawy o sygnalistach – najważniejsze zmiany 

TLA Kancelaria > Prawo > Nowy projekt ustawy o sygnalistach – najważniejsze zmiany 

12 kwietnia 2022 r. polski ustawodawca wykonał drugie podejście do projektu ustawy o sygnalistach.  Stary projekt ustawy (mówiąc delikatnie) nie został ciepło przyjęty, co wymusiło wprowadzenie do niego szeregu zmian. Czy tym razem się udało i otrzymaliśmy (nareszcie) dobry projekt ustawy?  

Dłuższe vacatio legis i niższe sankcje  

Poprzedni projekt szokował wysokimi sankcjami i bardzo krótkim vacatio legis. Ustawodawca pod falą krytyki zauważył, że na dostosowanie się do tak rozległych zmian jest po prostu zbyt mało czasu, a sankcje są nieproporcjonalnie wysokie, postanowił więc: 

  • dać przedsiębiorcom (zatrudniającym od 50 do 249 osób) więcej czasu na dostosowanie się do zmian — w sumie 3 miesiące od opublikowania ustawy (poprzednio było to jedynie 14 dni), 
  • mocno zmniejszyć kary (za nie wprowadzenie odpowiednich procedur grozić będzie jedynie grzywna do 5.000 zł, poprzednio było to 3 lata pozbawienia wolności). 

Czy do liczenia zatrudnienia „wlicza się” umowy cywilnoprawne? 

Po lekturze poprzedniego projektu ustawy odpowiedź na pytanie była dosyć prosta i brzmiała nie. W najnowszym projekcie ustawodawca zamiast pojęcia „pracownik” posługuje się określeniem „osoby wykonujące pracę na rzecz podmiotu prawnego”. Powstaje zatem pytanie, czy można zawęzić powyższą definicję jedynie do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy? 

Brak zgłoszeń anonimowych 

Zgodnie z nowym brzmieniem projektu ustawy nie będzie potrzeby rozpatrywania zgłoszeń anonimowych, nawet gdy regulamin zgłoszeń wewnętrznych „milczy” na ten temat. W poprzedniej wersji ustawy przedsiębiorcy musieli wprost wykluczyć taką opcję.  

Działania odwetowe 

W zakresie zakazu podejmowania działań odwetowych wobec sygnalisty nowy projekt ustawy wprowadza 2 zasadnicze zmiany: 

  • uznano próby i groźby zastosowania działań odwetowych za dziania odwetowe; 
  • rozszerzono przykładowy katalog działań odwetowych (m.in. o mobbing dyskryminację wyrządzenie innej szkody niematerialnej) 

Nie wiadomo kiedy ustawa wejdzie w życie oraz jaki będzie jej ostateczny kształt.  Na ten moment raczej można już stwierdzić, że projektowane zmiany są znaczące i zmierzają w dobrym kierunku. Z całą pewnością trzeba je będzie uwzględnić przy tworzeniu „u siebie” procedury ochrony sygnalistów. O dalszych poczynaniach polskiego ustawodawcy w sprawie sygnalistów będziemy Państwa na bieżąco informować. 

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024
Strategia podatkowa – kara za brak realizacji
6 września 2024

Archiwa