TSUE w wyroku z dnia 2 maja 2019 r. w sprawie C‑224/18 uznał, że obowiązek podatkowy w VAT, w związku z realizacją prac budowlanych, może powstać w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
Stanowisko TSUE jest sprzeczne z dotychczasową praktyką polskich organów podatkowych i sądów, które przyjmowały, że każdorazowo momentem powstania obowiązku podatkowego jest faktyczne zakończenie prac budowlanych.
Według TSUE istotne dla rozstrzygnięcia momentu powstania obowiązku podatkowego są:
- uzgodnienia umowne wiążące wykonanie usługi z protokołem zdawczo-odbiorczym, odzwierciedlające rzeczywistość gospodarcza i handlowa istniejącą w danej branży, oraz
- brak możliwości oszacowania podstawy opodatkowania przed odbiorem prac (w protokole zdawczo-odbiorczym), który to moment, zgodnie z umową, stanowi materialne zakończenie usługi.
Wprawdzie TSUE:
- odniósł się wyłącznie do robót budowlanych, ale
- orzeczenie może otwierać drogę dla „zarządzenia” momentem powstania obowiązku podatkowego w innych branżach.
Analizując przedmiotowe orzeczenie, należy pamiętać, że podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie będzie w każdym przypadku wyznaczało automatycznie momentu powstania obowiązku podatkowego, jednak:
- w branżach, w których standardem jest zdawanie prac na podstawie takiego protokołu (np. branża informatyczna, architektoniczna; serwisowa; naprawcza),
- odpowiednie postanowienia umowne mogą mieć w tym zakresie istotne znaczenie.
W związku z orzeczeniem MF wydało komunikat, w którym stwierdza się, że interpretacja ogólna w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych pozostaje zgodna z wytycznymi wynikającymi z opisywanego wyroku TSUE, jednak ostateczne stanowisko w sprawie zostanie przedstawione po wyroku NSA, który zadał pytanie.