pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Protokół zdawczo-odbiorczy momentem zakończenia usług?

TLA Kancelaria > VAT > Protokół zdawczo-odbiorczy momentem zakończenia usług?

TSUE w wyroku z dnia 2 maja 2019 r. w sprawie C‑224/18 uznał, że obowiązek podatkowy w VAT, w związku z realizacją prac budowlanych, może powstać w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Stanowisko TSUE jest sprzeczne z dotychczasową praktyką polskich organów podatkowych i sądów, które przyjmowały, że każdorazowo momentem powstania obowiązku podatkowego jest faktyczne zakończenie prac budowlanych.

Według TSUE istotne dla rozstrzygnięcia momentu powstania obowiązku podatkowego są:

  • uzgodnienia umowne wiążące wykonanie usługi z protokołem zdawczo-odbiorczym, odzwierciedlające rzeczywistość gospodarcza i handlowa istniejącą w danej branży, oraz
  • brak możliwości oszacowania podstawy opodatkowania przed odbiorem prac (w protokole zdawczo-odbiorczym), który to moment, zgodnie z umową, stanowi materialne zakończenie usługi.

Wprawdzie TSUE:

  • odniósł się wyłącznie do robót budowlanych, ale
  • orzeczenie może otwierać drogę dla „zarządzenia” momentem powstania obowiązku podatkowego w innych branżach.

Analizując przedmiotowe orzeczenie, należy pamiętać, że podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie będzie w każdym przypadku wyznaczało automatycznie momentu powstania obowiązku podatkowego, jednak:

  • w branżach, w których standardem jest zdawanie prac na podstawie takiego protokołu (np. branża informatyczna, architektoniczna; serwisowa; naprawcza),
  • odpowiednie postanowienia umowne mogą mieć w tym zakresie istotne znaczenie.

W związku z orzeczeniem MF wydało komunikat, w którym stwierdza się, że interpretacja ogólna w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych pozostaje zgodna z wytycznymi wynikającymi z opisywanego wyroku TSUE, jednak ostateczne stanowisko w sprawie zostanie przedstawione po wyroku NSA, który zadał pytanie.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa