Na wstępie wskazujemy, że Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą KSeF, a więc korzystanie z tego systemu stanie się obowiązkowe 1 lipca 2024 r. W ramach cyklu #KursnaKSeF będziemy przybliżać tematy związane z KSeF.
W celu skorzystania z systemu do elektronicznego fakturowania podatnik będzie musiał posiadać stosowne uprawnienia.
Uprawnienia możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej uprawnienie pierwotne ma być nadawane automatycznie – właścicielowi tej działalności. Sytuacja będzie wyglądać odmiennie w przypadku spółek, gdyż uprawnienia pierwotne otrzyma:
- podatnik posiadający pieczęć elektroniczną lub
- osoba wskazana na druku ZAW-FA
Osoba, która posiada uprawnienia, może nadawać je kolejnym podmiotom i osobom. Dalsze uprawnienie może być nadane np. dla biura rachunkowego.
Uprawnienie nadane poprzez ZAW-FA będzie weryfikowane przez urząd skarbowy i wprowadzane do systemu. Powiadomienie o nadaniu uprawnień będzie wysyłane przez urząd na adres e-mail podany w druku.
Co mieści się w ramach uprawnień pierwotnych:
- wystawianie faktur,
- dostęp do faktur,
- upoważnienie innego podmiotu do samofakturowania,
- nadawanie, odbieranie i zmiany uprawnień.
Kiedy podmiot posiada już niezbędne uprawnienia, musi zalogować się do systemu, w celu skorzystania z możliwości wystawienia czy np. odbioru faktur.
Logowanie do KSeF
Podmiot uprawniony może zalogować się do systemu poprzez odpowiedni system weryfikacji. Istnieje kilka opcji uwierzytelnienia:
- podpis kwalifikowany,
- kwalifikowana pieczęć elektroniczna,
- podpis zaufany,
- token autoryzacyjny — generowany przez KSeF i przypisany do konkretnego podmiotu oraz sprecyzowanego zakresu uprawnień.
Warto już teraz zastanowić się w jaki sposób podmiot będzie korzystał z KSeF, czy uprawnienia będą nadawane pracownikom, czy może podatnik będzie korzystał z kwalifikowanej pieczęci elektronicznej.