pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Bezpieczny kurs na KSeF – nadawanie uprawnień 

TLA Kancelaria > KSeF > Bezpieczny kurs na KSeF – nadawanie uprawnień 

Na wstępie wskazujemy, że Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą KSeF, a więc korzystanie z tego systemu stanie się obowiązkowe 1 lipca 2024 r. W ramach cyklu #KursnaKSeF będziemy przybliżać tematy związane z KSeF. 

W celu skorzystania z systemu do elektronicznego fakturowania podatnik będzie musiał posiadać stosowne uprawnienia.  

Uprawnienia możemy podzielić na pierwotne oraz wtórne.  

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej uprawnienie pierwotne ma być nadawane automatycznie – właścicielowi tej działalności. Sytuacja będzie wyglądać odmiennie w przypadku spółek, gdyż uprawnienia pierwotne otrzyma: 

  • podatnik posiadający pieczęć elektroniczną lub
  • osoba wskazana na druku ZAW-FA  

Osoba, która posiada uprawnienia, może nadawać je kolejnym podmiotom i osobom. Dalsze uprawnienie może być nadane np. dla biura rachunkowego.  

Uprawnienie nadane poprzez ZAW-FA będzie weryfikowane przez urząd skarbowy i wprowadzane do systemu. Powiadomienie o nadaniu uprawnień będzie wysyłane przez urząd na adres e-mail podany w druku.  

Co mieści się w ramach uprawnień pierwotnych: 

  • wystawianie faktur, 
  • dostęp do faktur, 
  • upoważnienie innego podmiotu do samofakturowania, 
  • nadawanie, odbieranie i zmiany uprawnień.  

Kiedy podmiot posiada już niezbędne uprawnienia, musi zalogować się do systemu, w celu skorzystania z możliwości wystawienia czy np. odbioru faktur. 

Logowanie do KSeF 

Podmiot uprawniony może zalogować się do systemu poprzez odpowiedni system weryfikacji. Istnieje kilka opcji uwierzytelnienia: 

  • podpis kwalifikowany, 
  • kwalifikowana pieczęć elektroniczna, 
  • podpis zaufany, 
  • token autoryzacyjny — generowany przez KSeF i przypisany do konkretnego podmiotu oraz sprecyzowanego zakresu uprawnień. 

Warto już teraz zastanowić się w jaki sposób podmiot będzie korzystał z KSeF, czy uprawnienia będą nadawane pracownikom, czy może podatnik będzie korzystał z kwalifikowanej pieczęci elektronicznej.

Absolwentka administracji oraz ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2018 roku, początkowo odbywając praktykę, aktualnie jako konsultant podatkowy. Aktywnie dzieli się zdobytą wiedzą publikując wypowiedzi i komentarze w artykułach na łamach Prawo.pl, a artykuł, na temat transakcji łańcuchowych, którego jest współautorką pojawił się również w Rzeczpospolitej. E-mail: wiktoria.szpineta@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa