pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Punkty ładowania – odrębny środek trwały?

TLA Kancelaria > CIT > Punkty ładowania – odrębny środek trwały?

O nowych obowiązkach dotyczących zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych pisaliśmy tutaj.   

Dla przypomnienia wskazujemy, że w terminie do 1 stycznia 2025 r. podmioty posiadające status “dużego przedsiębiorcy”, są zobowiązane zapewnić konkretną liczbę punktów ładowania dla samochodów elektrycznych w zależności od posiadanych miejsc postojowych. 

Realizując powyższy obowiązek, może powstać wątpliwość, czy punkty ładowania stanowią odrębny środek trwały, czy zwiększają wartość już istniejącego środka trwałego np. budynku.  

W interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.314.2019.2.SP Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z argumentacją wnioskodawcy, że punkty ładowania stanowią odrębny środek trwały podlegający amortyzacji: 

  • Ładowarka jest zdatna do użytku w takiej postaci, w jakiej zostanie zamontowana oraz posiada wszystkie elementy konstrukcyjne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jako całość zgodnie z przeznaczeniem. Jednocześnie mając na uwadze sposób jej zamontowania w budynku, należy uznać, iż nie jest ona trwale związana z budynkiem, gdyż można go odłączyć bez uszkodzenia konstrukcji budynku, jak również składających się na ten system urządzeń. W ocenie Spółki zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych każdą z ładowarek można wyodrębnić jako środek trwały z grupy 4. 

Instalując punkt ładowania, należy rozważyć także kwestię jego ewentualnego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, w świetle projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który wpłynął już do Sejmu. 

Jeżeli są Państwo zainteresowani: 

  • ustaleniem, czy i w jakim zakresie obowiązki instalacji punktów ładowania dotyczą Państwa organizacji,  
  • rozstrzygnięciem ewentualnych wątpliwości prawnych i podatkowych związanych z samą instalacją punktów ładowania 

– zapraszamy do kontaktu.   


Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa