pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Raport z terenu: Przedsiębiorca na stracie – co boli organy podatkowe? 

TLA Kancelaria > CIT > Raport z terenu: Przedsiębiorca na stracie – co boli organy podatkowe? 

Przedsiębiorcy osiągający stratę? Patrząc na ostatnie działania organów podatkowych, a także ustawodawcy można postawić tezę, że przedsiębiorca osiągający stratę jest wielkim problemem dla organów podatkowych. Problemem na tyle dużym, że organy podatkowe w pytaniach zadawanych do przedsiębiorców posuwają się o jeden krok za daleko, zaczynając pytać nie o kwestie rozliczeń podatkowych, lecz o sposób działania operacyjnego przedsiębiorcy. 

W ustawie o CIT od zawsze istniały rozwiązania, które: 

  • dawały możliwość rozliczenia straty podatkowej, jednak 
  • zawsze możliwość ta była ograniczona w czasie. 

Tak więc ustawa o CIT zawsze zawierała rozwiązanie, które negowało permanentne generowanie przez danego przedsiębiorcę straty podatkowej. 

Pomimo takiego rozwiązania, w ostatnich latach przedsiębiorcy na stracie nie byli ulubieńcami organów podatkowych. Każde wykazanie straty przez przedsiębiorcę oznaczało, że przedsiębiorca musiał się spodziewać pytania o przyczyny osiągnięcia straty podatkowe. Takie działania organów podatkowych można zrozumieć, bo zawsze starta może wynikać np. ze „sztucznych” rozliczeń z podmiotami powiązanymi. 

Organom podatkowym nadal jednak czegoś brakowało. Otrzymały zatem prezent od ustawodawcy w postaci podatku minimalnego. Prezent, który dla przedsiębiorcy brzmi jak wyrok. Osiągasz stratę, masz problem w biznesie, to ponosisz karę. Musisz zapłacić podatek. To rozwiązanie już trudniej zrozumieć, ale ktoś może powiedzieć: „racjonalny ustawodawca itp.”. Może tak musi być. 

Raport z terenu

Jeden z naszych klientów ostatnio dostał jednak następujące pytanie: „W jaki sposób spółka zamierza minimalizować i ograniczać ryzyka związane z pomyłkami konstrukcyjnymi, przestojami w działalności gospodarczej, na które to elementy spółka wskazuje w sprawozdaniu z działalności spółki, jako te czynniki, które wpłynęły w sposób znaczący na powstanie straty”

Powyższe pytanie należy ocenić jako o jeden krok za daleko. Jaki jest w ogóle sens zadawania takiego pytania przez organ podatkowy? Czy organ podatkowy, jeśli stwierdzi nieporadność przedsiębiorcy, to przyjdzie do niego z pomocą? Podpowie mu jak prowadzić biznes? 

Ewidentnie organy podatkowe zagalopowały się w swoich działaniach, a na powyżej wskazane pytanie i temu podobne, należy chyba odpisywać krótko: „Przedsiębiorca zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w przysz łości straty nie było”. Chyba powinno wystarczyć? 

Licencjonowany doradca podatkowy, absolwent Uniwersytetu Europejskiego VIADRINA. Wieloletnie doświadczenie zdobywał w największych firmach doradczych w Polsce, a od 2009 współtworzy i rozwija Kancelarię TLA. E-mail: krzysztof.koniewski@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatnicy dotknięci powodzią będą mieli dłuższy czas na zapłatę podatków. 
20 września 2024
Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024

Archiwa