pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Samochód w firmie – pytania z Webcastu

TLA Kancelaria > Inne > Samochód w firmie – pytania z Webcastu

Pytanie: Czy w przypadku, gdy w kwocie czynszu najmu samochodu osobowego zawarta jest opłata za ubezpieczenie samochodu, opłata za ubezpieczenie podlega limitowi zaliczenia w koszty określonego przez kilometrówkę?

Zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądów administracyjnych jak i prezentowanym przez Ministra Finansów stanowiskiem:

  • ograniczonemu kilometrówką zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów podlegają wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, natomiast
  • wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej nie są ograniczone limitem z kilometrówki.

Wprawdzie opłata ubezpieczeniowa traktowana jest jako objęty limitem wynikającym z kilometrówki wydatek eksploatacyjny, jednak w przypadku, gdy najmujący nie zawiera dodatkowej umowy ubezpieczenia, a samochód ubezpieczony jest przez wynajmującego, cała kwota czynszu najmu zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów (bez wydzielania kwoty opłaty za ubezpieczenie z kwoty czynszu).

Pytanie: Czy można odliczyć 50 % VAT od paliwa, które zgodnie z wyrokiem WSA o sygn.
I SA/Wr 1595/15 jest skalkulowane w kwocie ryczałtu stanowiącego przychód pracownika z tytułu prywatnego wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych?

W opinii TLA rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii w kontekście PIT nie ma wpływu na prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa wykorzystywanego przez pracowników.

W zakresie VAT w przypadku wykorzystywania samochodu do celów mieszanych (brak obowiązku prowadzenia ewidencji):

  • nie ma praktycznych możliwości weryfikacji, w jakim zakresie pojazd (paliwo) wykorzystywany jest do celów działalności opodatkowanej VAT, a w jakim do użytku prywatnego,
  • ustawodawca ograniczając prawo do odliczenia 50% VAT w przypadku samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych przyjął założenie, że połowa paliwa zużyta zostanie na cele osobiste, a połowa na cele działalności gospodarczej.

Wskazania wymaga, iż na gruncie VAT organy podatkowe uznają, iż udostępnienie pracownikowi zatankowanego samochodu jest świadczeniem złożonym w związku, z którym:

  • nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT należnego, a
  • podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa zatankowanego do takiego pojazdu

np. DIS w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2016 r. o sygn. ILPP2/4512-1-918/15-2/EN.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa