Stan faktyczny
Z opisu stanu faktycznego zaskarżonej decyzji wynikało, iż spółka „A” prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. W badanym roku podatkowym spółka „A” korzystała z usług podwykonawców – m. in. firmy „B”, prowadzonej przez syna udziałowców spółki „A”.
Organ podatkowy podjął działania mające na celu ustalenie, czy powiązania rodzinne pomiędzy spółką „A” i firmą „B” miały wpływ na wysokość cen stosowanych przy zakupie usług transportowych od podwykonawcy. Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej organ zakwestionował warunki transakcji a także stwierdził iż, przedstawiona przez spółkę „A” na żądanie organu dokumentacja w postaci:
- umowy o współpracy pomiędzy spółką A, a firmą B,
- analizy opłacalności usług transportowych współpracujących spółek,
- graficznej analizy opłacalności usług transportowych współpracujących spółek
nie spełniała wymogów formalnych dokumentacji, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT pkt. 1-6.
Z uwagi na fakt, iż spółka „A” nie przedstawiła dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT, działając w oparciu o art. 19 ust. 4 ustawy o CIT, organ podatkowy przy zastosowaniu sankcyjnej – 50% stawki podatkowej określił spółce A należny podatek.
Stanowisko sądu
Spółka zaskarżyła decyzję, jednak WSA przychylił się do stanowiska organu. Sąd w orzeczeniu uznał, że na spółce A ciążył obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, a przedstawione przez spółkę „A” dokumenty nie spełniają wymagań art. 9a ust. 1 pkt 1-6 ustawy o CIT, w szczególności ich analiza nie pozwalała na określenie:
- funkcji, jakie spełniać będą podmioty powiązane uczestniczące w transakcjach
- wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcjami oraz formy i terminu zapłaty
- metody i sposobu kalkulacji zysków
- ceny przedmiotu transakcji
- strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach.
Komentarz TLA
Celem dokumentacji podatkowej jest ustalenie, czy wynagrodzenie z tytułu umowy zawartej pomiędzy podmiotami powiązanymi utrzymuje się na poziomie rynkowym, zatem obowiązek jej sporządzenia stwarza podatnikom możliwość udowodnienia, iż przyjęte warunki transakcji utrzymują się na poziomie rynkowym.
W tym rozumieniu dokumentacja podatkowa pełni funkcję zabezpieczająca przed sankcyjną stawką podatku – 50%, określoną w art. 19 ust. 4 ustawy o CIT.
Zgodnie z przedstawionym orzeczeniem, aby dokumentacja podatkowa pełniła wskazaną wyżej funkcję powinna zostać sporządzona w ścisłej zgodzie z warunkami wymienionymi w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT.