NSA postanowieniem z 28 stycznia 2015 r. (sygn. akt II FSK 1772/13) przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów NSA sprawę dotyczącą ustalania wysokości przychodu podatkowego w przypadku dokonywania wkładu niepieniężnego (aportu), gdy część tego wkładu przekazywana jest na kapitał zapasowy (agio).
Spór, który powodował odmienne stanowiska również w orzecznictwie sądowym, dotyczy wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, przychód podatkowy stanowi „nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio”.
Właśnie odpowiednie stosowanie art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT powoduje rozbieżności interpretacyjne, gdyż spornym jest, czy możliwość określania przychodu w wartości rynkowej dotyczy:
- tylko sytuacji, gdy całość wkładu przekazywana jest na kapitał podstawowy, jednak wartość nominalna udziałów nie odpowiada wartości rynkowej tego wkładu, czy też
- również sytuacji, gdy wartość wkładu jest ustalana w wartości rynkowej, jednak wartość nominalna udziałów nie odpowiada tej wartości, gdyż część wkładu, zgodnie z przepisami KSH, przekazywana jest na kapitał zapasowy.
Rozstrzygnięcie składu 7 sędziów będzie bardzo istotne dla podatników, gdyż dokonywanie wkładów niepieniężnych z wykorzystaniem agio jest wykorzystywane przy realizowanych restrukturyzacjach przedsiębiorstw czy też optymalizacjach podatkowych.
Uchwały NSA w przedstawionej sprawie należy spodziewać się w roku 2015.