pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Transakcje łańcuchowe – 4 podmioty w trójstronnej uproszczonej 

TLA Kancelaria > VAT > Transakcje łańcuchowe – 4 podmioty w trójstronnej uproszczonej 

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, dla wystąpienia transakcji trójstronnej uproszczonej jednym z warunków jest występowanie 3 podmiotów z różnych Państw UE (więcej w tym zakresie omawialiśmy tutaj).  

W Notach wyjaśniających w sprawie tzw. quick fixes pojawiły się informacje o 4 podmiotach w transakcjach uproszczonych.  

Z przypadkiem tego typu transakcji, gdzie pojawiają się 4 podmioty, włoski i polski podmiot zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji. 

Interpretacja dotyczyła stanu faktycznego, w którym: 

  • Podmiot A – producent – zlokalizowany w Rumunii, Niemczech,  
  • Podmiot B jest podmiotem zarejestrowanym dla celów VAT we Włoszech, 
  • Podmiot C – polska spółka – zarejestrowana dla celów VAT w Polsce, 
  • klient końcowy znajduje się w Polsce, 
  • towary są transportowane bezpośrednio od producenta do klienta w Polsce, 
  • transakcje pomiędzy A, B oraz C rozliczane były jako transakcje trójstronne uproszczone.  

Organ w interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.336.2023.1.RM, że przy takim schemacie działania (spełniając również warunki w zakresie tego, kto dokonuje transportu towarów) – można stosować uproszczenie przewidziane dla transakcji trójstronnych: 

  • (…) w celu uproszczenia rozliczeń z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów, w przypadku gdy dana transakcja jest dokonywana pomiędzy co najmniej trzema podmiotami z różnych państw członkowskich, ustawodawca w art. 135-138 ustawy wprowadził specjalne zasady dotyczące tzw. wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych. 
  • (…) przepisy dotyczące transakcji łańcuchowych stosuje się niezależnie od liczby stron działających w danym łańcuchu. Przy czym, uproszczenie dotyczące transakcji trójstronnych ma zastosowanie tylko wówczas, gdy w przypadku transakcji obejmujących trzy strony w łańcuchu spełnione są wszystkie warunki tego uproszczenia. W praktyce tylko jeden z podatników uczestniczących w danym łańcuchu transakcji, tj. ten podatnik w łańcuchu, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia, może skorzystać z uproszczenia dotyczącego transakcji trójstronnych, 
  • (…) transakcja opisana we wniosku spełnia warunki określone w art. 135 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 136 ust. 1 ustawy i może być rozliczana z zastosowaniem procedury uproszczonej. 

Wobec tego uproszczenie może być stosowane w przypadku większej ilości podmiotów w łańcuchu dostaw, jednakże samo uproszczenie będzie miało zastosowanie tylko do dostaw, które są realizowane pomiędzy trzema podmiotami. 

Jeśli macie Państwo wątpliwości czy istnieje możliwość zastosowania uproszczenia w waszych transakcjach, również, jeśli w dostawie uczestniczą więcej niż 3 podmioty – zapraszamy do kontaktu.

 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatnicy dotknięci powodzią będą mieli dłuższy czas na zapłatę podatków. 
20 września 2024
Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024

Archiwa