pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ustawa o „sygnalistach” – Czy ustawodawca uwzględni głos biznesu? 

TLA Kancelaria > Sygnaliści > Ustawa o „sygnalistach” – Czy ustawodawca uwzględni głos biznesu? 

Pod koniec roku 2021 r. na rządowej stronie zostały opublikowane opinie dotyczące ustawy o „sygnalistach”, złożone w ramach konsultacji publicznych do projektu ustawy. Na chwilę obecną ustawodawca nie ustosunkował się do większości uwagi i propozycji zmian przepisów. Jak wiadomo, od każdej zasady jest wyjątek i odpowiedzi doczekał się Związek Powiatów Polskich. Jakie najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców prawodawca obiecał wprowadzić w nowej wersji ustawy? 


Zmiany w przepisach karnych 

Zgodnie z zapowiedziami najważniejsze zmiany dla biznesu wystąpią prawdopodobnie w przepisach karnych. Sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów ustawy mają: 

  • zostać złagodzone – w aktualnej wersji projektu za nieprzestrzeganie przepisów ustawy grozi nawet kara pozbawienia wolności (o czym pisaliśmy tutaj [1]), 
  • wejść w życie później niż inne przepisy ustawy – co pozwoli pracodawcom odetchnąć z ulgą i lepiej przygotować się do nowej rzeczywistości prawnej. 

Sygnalista działający w tylko interesie prywatnym? 

Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy nie jest objęta ochroną osoba działająca jedynie w interesie prywatnym. Ustawodawca, wsłuchując się w głosy z zewnątrz, zdecydował się zrezygnować z takiego ograniczenia. W praktyce oznacza to dla pracodawcy konieczność:  

  • objęcia ochroną dużo szerszego kręgu osób,  
  • wzięcia tego pod uwagę podczas projektowania „u siebie” systemu ochrony sygnalistów. 

Czy zmiany obiecane przez ustawodawcę „wystarczą”? 

Zmiany przepisów, które zostały obiecane przez ustawodawcę, pozytywnie nastrajają przed ukazaniem się nowej wersji projektu ustawy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedynie kropla w morzu zmian, jakie trzeba wprowadzić, aby polski system ochrony sygnalistów był skuteczny, a zarazem sprawiedliwy. Na przykład do chwili obecnej wydaje się nieuregulowana kwestia: 

  • połączenia obowiązku zapewnienia anonimowości „sygnaliście” z chronieniem jego osoby przed działaniami odwetowymi, czy
  • istnienie podstawy prawnej do przetwarzania danych osobowych.

Miejmy więc nadzieje, że to nie koniec zmian i ustawodawca zapozna się również z innymi stanowiskami złożonymi w ramach konsultacji publicznych, a przede wszystkim weźmie je pod uwagę w tworzeniu nowej wersji projektu ustawy. 


[1] Projekt ustawy o „sygnalistach” zaskakuje karami

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa