pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Projekt ustawy o „sygnalistach” zaskakuje karami

TLA Kancelaria > Sygnaliści > Projekt ustawy o „sygnalistach” zaskakuje karami

Wszystko wskazuje na to, że do 17 grudnia Polska zaimplementuje przepisy dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Tempo prac nad ustawą o sygnalistach jest niespotykane: 

  • 4 października 2021 r. – opublikowane zostały założenia regulacji [1], a już 
  • 18 października 2021 r. – poznaliśmy projekt przepisów

Start prac legislacyjnych na dwa miesiące przed planowanym wejściem w życie norm nie wygląda poważnie (zwłaszcza, że o konieczności implementacji wiadomo było od października 2019 r.). 

Poważnie wyglądają przedstawione w projekcie sankcje, a w szczególności art. 60 regulacji: 

  • Kto wbrew przepisom ustawy nie ustanowił wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych albo ustanowiona przez niego procedura narusza art. 29 ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”. 

Mamy nadzieję, że w trakcie prac legislacyjnych ustawodawca wsłucha się w głos biznesu i zrezygnuje z dotkliwych kar, przynajmniej na początku obowiązywania regulacji. W naszej opinii przemawia za tym, w szczególności, krótki okres na wdrożenie „wewnętrznych procedur” (przepisy wejdą w życie po 14 dniach od publikacji). 

Niezależnie od ostatecznego kształtu sankcji zachęcamy podmioty zatrudniające ponad 249 pracowników do tworzenia „wewnętrznych procedur” już dziś, aby wdrożenie dodatkowych obowiązków nie skumulowało się z zamknięciem roku. 

[1] https://tla-kancelaria.pl/sygnalisci/wystartowaly-prace-nad-projektem-ustawy-o-sygnalistach/

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024
Zmiany w podatku od nieruchomości
26 listopada 2024

Archiwa