pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Wygrana przedsiębiorcy w konkursie a opodatkowanie PIT

TLA Kancelaria > Inne > Wygrana przedsiębiorcy w konkursie a opodatkowanie PIT

NSA w wyroku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. II FSK 232/13 orzekł, że nagrody otrzymane w konkursach przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu zryczałtowaną stawką 10% wartości nagrody.

Wyrok ten przypieczętowuje zmianę w podejściu organów podatkowych do sposobu rozliczania nagród w konkursach wydawanych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.

Dotychczas organy podatkowe przyjmowały, że:

  • jeżeli dana osoba brała udział w konkursie w związku z prowadzoną działalnością to otrzymywane w nim nagrody stanowiły – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – przychód z prowadzonej działalności;
  • osoby te samodzielnie doliczały przychód z tytułu otrzymania nagrody konkursowej do swoich przychodów z działalności gospodarczej;
  • na organizatorze konkursu nie ciążyły żadne obowiązki podatkowe związane z wydaniem nagród przedsiębiorcom.

Aktualnie, stanowisko organów podatkowych – które zostało potwierdzone w powołanym na wstępie wyroku NSA – zakłada stosowanie do przedsiębiorców tych samych zasad rozliczania nagród, co w przypadku konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej).

Obecnie, zgodnie z cytowanym wyrokiem NSA:

  1. organizator konkursu jest płatnikiem PIT od nagród wydawanych w tym konkursie;
  2. przed wydaniem uczestnikowi:
  • nagrody pieniężnej w konkursie, organizator powinien potrącić z niej kwotę 10%, jako zaliczkę na PIT;
  • nagrody rzeczowej, organizator winien pobrać od uczestnika należną kwotę zaliczki stanowiącą 10% wartości wydawanej nagrody rzeczowej.

Jeżeli powyższy wyrok zapoczątkuje linię orzeczniczą w sądach administracyjnych, będzie miał bardzo istotne znaczenie dla organizatorów konkursów, w których uczestnikami są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa