pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Wystawianie faktur do paragonów z NIP – czy zawsze jest to bezpieczne?

TLA Kancelaria > VAT > Wystawianie faktur do paragonów z NIP – czy zawsze jest to bezpieczne?

Od 1 stycznia 2020 r. istnieje możliwość wystawiania faktur dla podatników VAT wyłącznie do paragonów z NIP, o czym pisaliśmy tutaj. Wydawać by się mogło, że chaos związany z tą zmianą minął, jednak wśród podatników pojawiła się kolejna wątpliwa kwestia – wobec wystawiania faktur do paragonów z NIP, gdy kwota nie przekracza 450 złotych.

Czy paragon z NIP do kwoty 450 złotych stanowi fakturę uproszczoną?

Obecnie istnieją dwa stanowiska dotyczące traktowania paragonów fiskalnych z NIP nabywcy do kwoty 450 złotych brutto:

  • Uznanie tego typu paragonów zawsze jako faktury uproszczone;
  • Uznanie tego typu paragonów jako faktury uproszczone tylko w przypadku, gdy tak zdecyduje nabywca.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, jeśli paragon uznano za fakturę uproszczoną, to nie ma konieczności wystawienia dodatkowej faktury. Jednakże wyrażonego w ten sposób stanowiska nie można uznać za precyzyjne, ponieważ wynika z niego, że nie ma obowiązku wystawienia zwykłej faktury, jednak jest taka możliwość.

Zgodnie z przepisami podatkowymi dot. VAT:

  • faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura, tj. faktura zawierająca wszystkie wymagane dane nabywcy, co oznacza że
  • podatnicy na podstawie faktur uproszczonych mogą skorzystać w prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższy wniosek został potwierdzony 3 stycznia 2020 r. przez Ministerstwo Finansów.

Jednocześnie nabywcy faktur uproszczonych wyrażają obawę, że organy zakwestionują opieranie się w rozliczeniach podatkowych na paragonach z NIP ze względu na brak pełnych danych podatnika na tym dokumencie. W związku z tym, ze względu na prośby nabywców, niektórzy sprzedawcy wystawiają zwykłą fakturę do paragonu z NIP nieprzekraczającego 450 złotych. Powstaje pytanie, czy jest to dla sprzedawców bezpieczne?

Możliwe negatywne konsekwencje

Brak jest przepisów wskazujących wprost na sankcje za wystawienie faktury do paragonu fiskalnego z NIP nabywcy do kwoty 450 zł. Natomiast przy przyjęciu stanowiska, że to nabywca decyduje czy uznać dany paragon za fakturę uproszczoną czy też nie, powstaje po stronie sprzedawcy ryzyko w postaci dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych. Ponadto, sprzedawca dokonując powyższego może spodziewać się innych negatywnych konsekwencji – dwukrotnego naliczenia podatku VAT ze względu na wystawieniu dwóch faktur do tej samej transakcji.

Powyższe wątpliwości zwiększą się w kwietniu, gdy zacznie obowiązywać nowa struktura JPK_V7M, dzięki której organy będą miały większy wgląd w praktyki stosowane przez podatników.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla podatników będzie uznanie, iż paragony fiskalne z NIP nabywcy do kwoty 450 złotych automatycznie stanowią faktury uproszczone, dlatego też nie wystawia się na ich podstawie dodatkowych faktur. Przyjęcie takiego stanowiska pozwoli uniknąć sprzedawcom ewentualnych negatywnych konsekwencji.

Przyjmując, że paragon z NIP nieprzekraczający 450 zł jest fakturą uproszczoną, podatnik musi pamiętać, by wykazać tego typu paragon w JPK_VAT jako fakturę. W tej sytuacji również z przepisów nie wynika jasno, czy jako numer faktury można przyjąć jeden z numerów znajdujących się na paragonie. Mamy nadzieję, że ustawodawca w najbliższym czasie  podejmie działania w celu wskazania podatnikom prawidłowego działania w stosunku do paragonów z NIP poniżej 450 zł.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa