W dniu 25 września 2015 r. uchwalono ustawę, która zmienia formułę ulgi na nowe technologie.
Ulga nie będzie dotyczyć już nabyć wartości niematerialnych i prawnych (przykładowo oprogramowania komputerowe, know-how), a jedynie działalności badawczo – rozwojowej prowadzonej przez samego podatnika.
Nowe koszty, które będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania będą dotyczyć:
- przychodów pracownika wraz ze składkami ZUS, który to pracownik zatrudniony jest w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,
- nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
- ekspertyz, opinii, usług doradczych, jak i nabycia wyników badań naukowych,
- odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej, która jest wykorzystywana w swojej działalności badawczo rozwojowej,
- odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli budynków i lokali będących odrębna własnością).
W sytuacji, gdy podatnik nabył prawo do odliczenia od wydatków na nabycie nowych technologii przed końcem roku podatkowego rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2016 r., zachowuje prawo do odliczenia również po dniu 31 grudnia 2015 r. na dotychczasowych zasadach.
Ustawa czeka na podpis prezydenta i ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Powyższe zmiany wydają się być niekorzystne, nie tyle ze względu na wprowadzenie nowej formy odliczeń, co na całkowite zlikwidowanie ulgi z tytułu nabyć. W szczególności, że nowa ulga dotyczyć raczej będzie bardzo wąskiej grupy podmiotów. W związku z tym, jeśli podatnicy zastanawiają się nad nabyciem np. odpowiedniego oprogramowania komputerowego, warto rozważyć zakup jeszcze w tym roku.