Zasadą jest, że prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej wiąże się z uzyskaniem statusu podatnika VAT. Wyjątek od tej zasady, uregulowany w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, stał się osią sporu w sprawie członka zarządu.
Jeden z warunków wymienionych w wyżej wskazanym wyjątku odnosi się do odpowiedzialności wobec osób trzecich, gdyż podatnikiem VAT (brak zastosowania wyjątku) jest osoba ponosząca taką odpowiedzialność.
W przedmiotowej sprawie członek zarządu:
- korzystał z infrastruktury spółki (przysługiwał mu telefon służbowy, samochód, laptop, mógł korzystać z biura i karty firmowej),
- otrzymywał stałe wynagrodzenie,
- miał wykupioną przez spółkę polisę OC, a ponadto
- w zawartej ze spółką umowie o zarządzanie nie zostało wprost wskazane, że członek zarządu odpowiada wobec osób trzecich.
Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem członka zarządu, który twierdził, że jest podatnikiem VAT, wskazując, że wszystkie kryteria z art. 15 ust. 3 pkt 3 zostały spełnione, w tym także przesłanka odpowiedzialności spółki wobec osób trzecich. Przyjęcia odpowiedzialności członka zarządu wobec osób trzecich nie można bowiem domniemywać, lecz musi ona wynikać wprost z umowy.
W wydanym wyroku (WSA w Warszawie z 5 października 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3/18) sąd odmówił jednak racji organowi potwierdzając, że członek zarządu:
- jest odpowiedzialny wobec osób trzecich, a co za tym idzie
- prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT.
Na chwilę obecną brak uzasadnienia do wyroku. O jego pojawieniu się będziemy Państwa informować na bieżąco.