Innowacyjna gospodarka jest warunkiem skutecznego podnoszenia jej konkurencyjności na globalnym rynku. Problem ten został również dostrzeżony w Polsce, w wyniku czego na przestrzeni ostatnich lat wprowadzano różnego rodzaju zachęty podatkowe, które mają przyciągnąć do Polski inwestycje w nowe technologie, wśród zachęt należy wyróżnić:
- Ulga na nowe technologie dotycząca okresów do 2016 r. – umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii.
- Ulga badawczo-rozwojowa dotycząca okresów od 2016 r. – umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w wysokości do 150% kosztów kwalifikowanych. Uwaga: w wyniku zmian legislacyjnych w poszczególnych latach ulegał liberalizacji katalog wydatków uznawanych za koszty kwalifikowane.
- 50% koszty uzyskania przychodów w PIT – podwyższone koszty uzyskania przychodów w PIT dotyczą pracowników wykonujących prace twórczą m. in. w zakresie programów komputerowych, pracy badawczo-rozwojowej oraz pracy naukowo-dydaktycznej. Warto wspomnieć, że od bieżącego roku obowiązuje podwyższony limit dochodu wynoszący 85 528 PLN, do którego zastosowanie znajdują podwyższone KUP.
- Zwolnienie z ZUS od premii za wynalazczość – podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody od nagród za wynalazczość, a także nagród za prace badawcze i wdrożeniowe.
- Polska jako SSE – zgodnie z planami rządu już niedługo Polska ma się stać jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną. Według projektu ustawy preferencje podatkowe dla inwestorów na trenie całego kraju zależeć będą od trzech kryteriów: lokalizacji inwestycji, charakterystyki inwestycji i jakości tworzonych miejsc pracy.
- Innovation Box – warto również wspomnieć o planach na przyszłość, trwają bowiem prace nad nową ulgą podatkową dedykowaną dla podatników inwestujących w nowe technologie, tzw. innovation box zakłada wprowadzenie ulgi uzależnionej od poziomu przychodów uzyskiwanych z komercjalizacji nowych technologii. Zastosowane będzie zatem zupełnie inne podejście niż w przypadku rozwiązań stosowanych obecnie, które poziom ulgi uzależniają od wysokości poniesionych wydatków.
Jak podmioty gospodarcze mogą efektywnie wykorzystać pojawiające się możliwości?
- W pierwszym kroku warto przeprowadzić przegląd dotychczasowych działań pod kątem możliwości skorzystania z opisanych zachęt podatkowych obecnie jak i w przeszłości.
- W drugim kroku warto przejrzeć plany inwestycyjne na przyszłość na poziomie lokalnym jak i z perspektywy grupy kapitałowej pod kątem ulokowania lub relokowania centrów badawczo-rozwojowych na terytorium Polski.