Zapraszamy na ostatni alert z cyklu poświęconego JPK_CIT. Niniejszy wpis zostanie poświęcony podsumowaniu tego, co już wiemy o JPK_CIT, które informacje będzie należało raportować w pierwszym roku oraz jak dobrze przygotować się do nowych obowiązków.
Informacje do raportowania w pierwszym roku
JPK_CIT składa się z dwóch struktur:
- JPK_KR_PD struktura obejmująca zapisy ksiąg rachunkowych,
- JPK_ST_KR struktura obejmująca zapisy dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
O tym, z czego dokładnie składa się JPK_CIT i jakie informacje należy w nim wskazywać, pisaliśmy tutaj.
Niemniej, niektórych informacji nie trzeba będzie raportować w pierwszym roku. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. dodatkowe dane, których nie trzeba przekazywać za 2025 r. to:
- numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika,
- numer identyfikujący fakturę KSeF,
- wysokość różnicy pomiędzy wynikiem rachunkowym a ustalonym na podstawie przepisów o CIT.
Dodatkowo w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, zgodnie z którym obowiązek raportowania struktury JPK_ST_KR również zostanie odroczony i nie będzie obowiązywał w 2025 r.
Jak się przygotować?
W związku z powyższym najbardziej palącym problemem jest przygotowanie systemów informatycznych do poprawnego wypełniania struktury JPK_KR_PD oraz odpowiednie dostosowanie kont do znaczników podatkowych. Znaczniki podatkowe wskazują te konta, których kwoty będą wpływać na różnice pomiędzy wynikiem rachunkowym a podatkowym.
W tym zakresie wciąż jest wiele wątpliwości m.in.: jak poprawnie oznaczać konta i jakich zdarzeń dotyczą poszczególne znaczniki. Więcej o problemach związanych ze znacznikami podatkowymi pisaliśmy tutaj.
Przepisy dotyczące JPK_CIT zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., w związku z czym pozostał miesiąc na przygotowanie się do nowych obowiązków, jest to więc ostatni dzwonek na rozpoczęcie przygotowań.
Należy też zauważyć, że od momentu, w którym struktura JPK_CIT będzie raportowana do organów, nastąpi pełna transparentność ksiąg rachunkowych. Zasadniczo organ będzie miał wszystkie dane „u siebie”. Prawdopodobnie posłuży to skuteczniejszemu typowaniu podmiotów do kontroli. Dlatego oprócz przygotowywania się do wdrożenia JPK_CIT od strony informatycznej, dobrze jest zweryfikować poprawność rozliczeń/procesów od strony podatkowej.