Ostatnio pisaliśmy o wydanej interpretacji ogólnej Ministra Finansów w sprawie warunków stosowania zwolnienia „dywidendowego” w WHT.
Tym razem efektem prac Ministerstwa Finansów jest wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2024 r. dotycząca stosowania niektórych warunków zwolnienia określonego w art. 21 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Interpretacja dotyczy analogicznych warunków, które znajdują zastosowanie zarówno w przypadku dywidendy, jak i w przypadku odsetek i należności licencyjnych, tj. warunków określonych w art. 21 ust. 3 pkt 2 i art. 21 ust. 3c ustawy CIT.
Czego dowiemy się z interpretacji?
- warunek podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w państwie członkowskim UE (EOG) oznacza, że dla zastosowania zwolnienia podmiot, który uzyskuje w Polsce odsetki lub należności licencyjne, powinien być spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub innym państwie należącym do UE lub EOG (rezydentem podatkowym w kraju należącym do UE lub EOG).
- warunek niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania oznacza:
- niekorzystanie ze zwolnienia o charakterze podmiotowym (wszystkie dochody podatnika są zwolnione z opodatkowania)
- oraz niekorzystanie ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym (np. zwolnienie tylko w stosunku do odsetek lub/i należności licencyjnych) lub niekorzystanie ze szczególnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z tytułu otrzymanych przez podmiot odsetek lub/i należności licencyjnych.
- Powyższe oznacza to, że osiąganie lub rozliczenie w danym roku podatkowym straty podatkowej (w wyniku czego podatnik nie płaci podatku dochodowego), nie oznacza, że podatnik „korzysta ze zwolnienia od całości swoich dochodów”.
Wydana interpretacja budzi uzasadnione kontrowersje w zakresie warunku niekorzystania z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania z uwagi na fakt, iż z interpretacji wynika, że:
- w sytuacji, gdy odsetki/należności licencyjne byłyby zwolnione z opodatkowania (bez znaczenia byłoby nawet to, że spółka zagraniczna np. osiągałaby inne opodatkowane dochody),
- to wówczas nie byłoby możliwe skorzystanie ze zwolnienia z WHT.
Dla uznania, że warunek niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości dochodów nie jest spełniony, wystarczyłoby zatem, że odsetki/należności licencyjne korzystałyby ze zwolnienia, nawet jeżeli pozostała część dochodów byłaby opodatkowana.
Minister Finansów w przypadku zwolnienia „dywidendowego” stwierdził odwrotnie, tj. że korzystanie ze zwolnienia w stosunku do otrzymywanej dywidendy nie sprawia, że warunek nie jest spełniony. Takie właśnie podejście wydaje się być jedynym słusznym podejściem.
Zdaniem TLA, interpretacja może wprowadzić niemałe „zamieszanie” w interpretacji przepisów przez podatników i w samym stosowaniu zwolnienia z WHT.
Jeśli temat zwolnienia dotyczącego odsetek, należności licencyjnych czy też zwolnienia „dywidendowego” Państwa dotyczy i potrzebują Państwo pomocy m.in. w weryfikacji spełnienia warunków stosowania zwolnienia, zachęcamy do kontaktu – Kancelaria TLA ma duże doświadczenie w tematach WHT.