pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 

TLA Kancelaria > VAT > Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 

Procedura SME (od 1 stycznia 2025 r.) – procedura obowiązującą w całej UE 

Jest to procedura szczególna dla małych przedsiębiorstw mających siedzibę wyłącznie na terenie UE – będzie ona umożliwiać zwolnienie z VAT zarówno w kraju siedziby, jak również w innych krajach UE, czyli: 

  • Polska umożliwi stosowanie zwolnienia na terytorium kraju podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim, m.in., jeżeli wartość sprzedaży tego podatnika bez kwoty podatku nie przekroczy określonego progu krajowego (200 000 PLN), 
  • natomiast podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce może skorzystać ze zwolnienia w innym państwie członkowskim, gdy m.in. jego roczny obrót w tym państwie członkowskim nie przekroczy progu zwolnienia określonego przez to państwo (czyli limit lokalny) oraz nie przekroczy progu unijnego (100 000 euro). 

W celu skorzystania z procedury konieczne jest złożenie powiadomienia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia – na zgłoszeniu dokonuje się m.in.: 

  • wskazania wysokości obrotu w UE, 
  • krajów, w których chce się korzystać ze zwolnienia. 

Podatnik po pozytywnej weryfikacji do procedury SME uzyska numer identyfikacyjny EX

Miejsce opodatkowania wydarzeń wirtualnych (od 1 stycznia 2025 r.) 

W przypadku świadczenia usług na rzecz konsumentów (podmiot niebędący podatnikiem), 

  • Miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, w sytuacji, gdy usługi te dotyczą działalności, która jest transmitowana lub w inny sposób udostępniana wirtualnie 
    • jest miejsce, w którym podmiot niebędący podatnikiem, na rzecz którego są świadczone te usługi, posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. 

Czyli w przypadku świadczeń powyższych usług wirtualnie na rzecz konsumentów – istotne będzie miejsce ich zamieszkania/stałego pobytu. 

Natomiast w przypadku świadczenia powyższych usług wirtualnie na rzecz podatnika – zastosowanie znajdzie zasada ogólna, czyli miejscem opodatkowania będzie miejsce siedziby/stałego miejsca prowadzenia działalności usługobiorcy. 

Jednocześnie doprecyzowano przepisy art. 28g ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym: 

  • miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy,  
  • świadczonych na rzecz podatnika, w przypadku, gdy obecność na nich nie jest wirtualna, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Safe harbour dla pożyczek – stopa procentowa i marże na 2025 r.
20 stycznia 2025
Uzupełniający urlop macierzyński – nowe uprawnienie dla pracowników
15 stycznia 2025
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2025 r.  
9 stycznia 2025

Archiwa