pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Komunikat Ministra Finansów w sprawie Uchwały NSA

TLA Kancelaria > VAT > Komunikat Ministra Finansów w sprawie Uchwały NSA

W dniu 9 lipca 2013 r. Minister Finansów wydał komunikat dotyczący uchwały NSA z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 1/13, w przedmiocie możliwości uznania jednostek budżetowych gminy za podatników podatku od towarów i usług. W uchwale tej sąd stwierdził, że gminne jednostki budżetowe nie są odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług (nie mogą zatem rejestrować się samodzielnie jako podatnicy VAT).

W komunikacie Minister Finansów wskazał, że:

  • intencją resortu finansów jest, aby obciążenie gmin związane z zastosowaniem się do wykładni zaprezentowanej w uchwale NSA było jak najmniejsze,
  • nie będą kwestionowane dotychczasowe rozliczenia gminnych jednostek budżetowych jako podatników VAToraz
  • koncepcję realizacji w praktyce wskazanej uchwały, resort finansów przedstawi po opublikowaniu do niej pisemnego uzasadnienia.

Pojawienie się przedstawionego wyżej komunikatu należy ocenić jako pozytywny sygnał świadczący o zainteresowaniu resortu finansów takim rozwiązaniem, które będzie możliwie najmniej uciążliwe dla gmin i ich jednostek budżetowych. Pozostaje zatem ufać, że intencja zaprezentowana przez resort zostanie wypełniona w koncepcji, która zaprezentowana zostanie po opublikowaniu uzasadnienia do uchwały.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatek minimalny – wprowadzenie 
22 lutego 2024
PIT w delegacjach – kolejne pozytywne wyroki
20 lutego 2024
„Benchmark forum – cz. 12” – weryfikacja powiązań „zarządczych”
14 lutego 2024

Archiwa

pl_PL