pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Polski Ład – minimalny podatek przychodowy za stratę w SSE?

TLA Kancelaria > Podatki > Polski Ład – minimalny podatek przychodowy za stratę w SSE?

Wszystko wskazuje na to, że „minimalny podatek przychodowy”, o którym pisaliśmy tutaj [1] będzie dotyczył podmiotów działających w SSE lub PSI, które osiągają stratę z „działalności zwolnionej”. 

Przepisy nie wyłączają wprost od opodatkowania podmiotów działających w SSE lub PSI, a sama konstrukcja podatku uniemożliwia zastosowanie do niego zwolnienia wynikającego z zezwolenia strefowego lub decyzji o wsparciu. W tym zakresie: 

  • podstawa opodatkowania podatkiem minimalnym to suma specyficznych kategorii (określonych w art. 24ca ust. 3 ustawy o CIT), a nie dochód
  • zwolnieniu z opodatkowania na podstawie zezwolenia strefowego lub decyzji o wsparciu podlega dochód z konkretnej działalności.  

Wprawdzie podstawa opodatkowania podatkiem minimalnym podlega pomniejszeniu o wartość dochodów, które są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie zezwolenia strefowego lub decyzji o wsparciu (…), jednak podmiot generujących z działalności zwolnionej stratę (ekonomiczną) – nie będzie miał o co pomniejszać tej podstawy.  

Nad tematem warto się pochylić, bo jedną z kategorii stanowiących podstawę opodatkowania (według stawki 10%) jest 4% przychodu, co w przypadku znacznych obrotów może stać się istotnym obciążeniem. 

Temat nie jest jednoznaczny: 

  • ustawodawca w uzasadnieniu „Polskiego Ładu” sygnalizuje, że „celem wprowadzanego rozwiązania jest ograniczenie stosowania przez podatników mechanizmów optymalizacji mogących skutkować zmniejszaniem zobowiązań podatkowych poprzez zaniżanie dochodu podatkowego (…)” – co sugeruje, że „podatek minimalny nie powinien dotyczyć podmiotów działających w SSE lub PSI (ich dochód jest zwolniony), 
  • treść przepisów jest jasna – organy podatkowe mogą je wykorzystywać do żądania daniny od „strefowców”. 

Uważamy, że temat zakończy się pomyślnie dla podmiotów osiągających stratę w SSE lub PSI (widzimy argumenty za taką opcją), jednak prawdopodobnie nie obejdzie się bez obrony własnego stanowiska przed sądem. 

[1] Zamiast 15e CIT będzie minimalny podatek przychodowy?

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa