Ustawa wprowadzająca zmiany w e-commerce weszła w życie 1 lipca 2021 r. W związku ze skalą zmian MF zdecydowało się na wydanie objaśnień podatkowych, które zostały doprecyzowane przez szereg przykładów.
Objaśnienia wskazują m.in. na następujące kwestie:
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO):
- moment powstania obowiązku podatkowego w WSTO: obowiązek podatkowy powstaje w oparciu o przepisy obowiązujące w państwie członkowskim, w którym ma miejsce opodatkowanie (doszło do dostawy), zatem konieczne będzie nie tylko analizowanie stawek obowiązujących w poszczególnych krajach UE,
- fakturowanie: jeśli dostawca korzysta z procedury OSS w Polsce – nie musi wystawiać faktury,
- kasy rejestrujące: brak obowiązku ewidencjonowania, gdy miejsce opodatkowania na terytorium innego kraju UE oraz gdy transakcja rozliczana w procedurze OSS (np. przy WSTO z Niemiec do Polski)
- JPK_VAT:
- jeśli nastąpiła rejestracja do procedury OSS – w JPK_VAT nie uwzględnia się wartości dostaw WSTO,
- w rozliczeniach za lipiec – grudzień 2021 stosuje się oznaczenie EE,
- od 1 stycznia 2022 r. podatnicy zobowiązani będą do stosowania oznaczenia WSTO_EE.
Rola operatorów interfejsów elektronicznych (Platform):
Fikcja prawna, że platforma nabyła towary (dostawa B2B) i dokonała dostawy towarów (dostawa B2C) – niezależnie od miejsca siedziby operatora platformy:
- dla platformy w zakresie rozliczenia VAT istotne będzie:
- gdzie znajduje się miejsce dostawy B2C (w UE czy w kraju trzecim)
- czy jest ona zarejestrowana dla celów OSS lub IOSS,
- Ułatwianie sprzedaży: wskazano przykładową listę przesłanek, których wystąpienie może sugerować, że operator interfejsu określa (bezpośrednio lub pośrednio), jakiekolwiek warunki, na których dokonywana jest dostawa bazowa:
- ustalanie zasad oferowania lub zasad sprzedaży za pośrednictwem interfejsu,
- zapewnianie technicznych rozwiązań umożliwiających m.in. oferowanie towarów, złożenie zamówienia, dokonanie płatności za pośrednictwem interfejsu,
- zapewnienie wsparcia związanego z realizowaną transakcją, obsługiwanie procesu zwrotów/reklamacji
- Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego: w momencie zaakceptowania płatności tj. w momencie w którym dostawca sprzedający towary poprzez platformę lub osoba działająca na jego rzecz otrzymują (i) potwierdzenie płatności, (ii) wiadomość o autoryzacji płatności lub (iii) zobowiązanie nabywcy do dokonania płatności – w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi najwcześniej.
- Wyłączenie odpowiedzialności:
- Platformy muszą pozyskiwać informację m.in. w zakresie towarów będących przedmiotem dostawy, miejsca rozpoczęcia i zakończenia wysyłki, wysokość podstawy opodatkowania (nie ma regulacji w jaki sposób należy dokonać weryfikacji informacji),
- Operator interfejsu nie będzie ponosił odpowiedzialności za nieprawidłowości w VAT, jeśli działał w dobrej wierze i postępuje z należytą starannością (operator musi być w stanie wykazać, że nie wiedział o nieprawidłowości informacji i działając racjonalnie – nie mógł o nich wiedzieć).
Zaprezentowane wyjaśnienia Ministerstwa dotyczą również sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) oraz odnoszą się do procedur OSS, IOSS i szczególnej procedury przy imporcie (USZ).