Zgodnie z zapisami ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, która została już podpisana przez prezydenta, z dniem 1 stycznia 2013 r. uchylony zostanie art. 230 ustawy – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.).
W aktualnym stanie prawnym w trakcie postępowania odwoławczego organ podatkowy uprawniony jest do zwrotu sprawy organowi pierwszej instancji w sytuacjach gdy stwierdzi, że:
- zobowiązanie podatkowe zostało ustalone w wysokości niższej niż przewidują to przepisy prawa podatkowego, albo
- kwota zwrotu podatku została określona w wysokości wyższej niż to wynika z przepisów prawa podatkowego.
Dzięki zmianie przepisów od nowego roku organy odwoławcze nie będą już uprawnione do zwrotu sprawy organowi pierwszej instancji w celu dokonania wymiaru uzupełniającego. Co w praktyce dla podatników oznacza, że znacznie zmaleje ryzyko, że w wyniku odwołania ich sytuacja ulegnie pogorszeniu.
Ryzyko zostanie mocno ograniczone, lecz całkowicie nie zniknie, ponieważ w obrocie prawnym wciąż pozostanie art. 234 o.p. Zgodnie z tym przepisem organ odwoławczy może wydać decyzję na niekorzyść podatnika jedynie w przypadkach rażącego naruszenia prawa lub interesu publicznego. Jednakże podkreślić trzeba, że zgodnie z przyjętym orzecznictwem, procedura przewidziana w tym przepisie zarezerwowana jest dla wyjątkowo istotnych błędów.
Zdecydowanie trzeba pozytywnie ocenić uchwaloną przez sejm zmianę przepisów. Powinna ona pomóc podatnikom, którzy uzyskali niekorzystne rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji, w podjęciu decyzji o wniesieniu odwołania od decyzji organu pierwszej instancji.