pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Organy bezpodstawnie ograniczają koszty kwalifikowane w PSI 

TLA Kancelaria > Aktualności > Organy bezpodstawnie ograniczają koszty kwalifikowane w PSI 

W temacie kwestionowania wydatków na infrastrukturę „okołoprodukcyjną”, jako kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji w PSI pisaliśmy już w odniesieniu zarówno do inwestycji: 

Oczywiście od początku nie zgadzaliśmy się ze stanowiskiem prezentowanym: 

  • przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach indywidualnych oraz 
  • w wyroku WSA w Łodzi z 20 listopada 2020 r. o sygn. I SA/Łd 419/20 

niemniej jednak zabezpieczając projekty inwestycyjne naszych Klientów, wskazywaliśmy, że temat nie został ostatecznie rozstrzygnięty przez NSA i bezpiecznym rozwiązaniem jest uzyskanie pozytywnego stanowiska w indywidualnych sprawach. 

Na początku roku w jednej z tego typu spraw, dotyczącej inwestycji greenfield, WSA we Wrocławiu w wyroku z 4 stycznia 2023 r. o sygn. I SA/Wr 517/22 całkowicie zgodził się z naszą argumentacją, wskazując m.in., że: 

  • wydatki związane z założeniem nowego zakładu w całości odpowiadają pojęciu nowej inwestycji. Ewentualne ograniczenie do wydatków zwiększających produktywność, można odnosić tylko do części zdania po przecinku, a więc wydatków na rozbudowę istniejącego zakładu. 

Jednak nawet w odniesieniu do przypadku inwestycji brownfield WSA wskazał, że: 

  • literalna wykładnia tych przepisów wskazuje, że nie istnieje żadna, wynikająca z nich zależność pomiędzy możliwością zaliczenia wydatku wskazanego w § 8 ust. 1 rozporządzenia do kosztów kwalifikowanych a wpływem dokonanych wydatków na zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji albo zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego. 

Wygląda na to, że klaruje się jednolita linia interpretacyjna sądów administracyjnych w temacie, z której wyłamał się wyłącznie wspomniany WSA w Łodzi. 

Mamy nadzieję, że NSA ostatecznie zamknie temat, a po jego rozstrzygnięciu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej również zmieni swoje stanowisko. 

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa