pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Podatek od spadków i darowizn – podwyżka kwot niepodlegających opodatkowaniu 

TLA Kancelaria > Alert > Podatek od spadków i darowizn – podwyżka kwot niepodlegających opodatkowaniu 
Podatek od spadków i darowizn – podwyżka kwot niepodlegających opodatkowaniu

29 sierpnia w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się Projekt rozporządzenia podnoszący limity spadków i darowizn niepodlegających opodatkowaniu. 

Każda z poniższych grup podatkowych ma osobną kwotę niepodlegającą podatkowi od spadków i darowizn otrzymanych od jednej osoby w okresie pięciu lat. Proponowany projekt Ministerstwa Finansów zmienia te kwoty w następujący sposób: 

 • I grupa podatkowa z 9 637 zł do 10 434 zł, 
 • II grupa podatkowa – z 7 276 zł do 7 878 zł, 
 • III grupa podatkowa – z 4 902 zł do 5 308 zł. 

Proponowane zmiany są dobrą wiadomością dla wszystkich podatników jednak podwyżki kwot niepodlegających opodatkowaniu są wyjątkowo istotne dla osób, których działalność opiera się na dobrowolnych wpłatach przez serwisy crowdfundingowe. 

Internetowi twórcy (np. autorzy podcastów, blogerzy, youtuberzy) coraz częściej opierają finansowanie swojej działalności na wsparciu internetowych patronów. Kwot tych nie traktują jednak jako: 

 • przychodów z działalności gospodarczej, ale jako 
 • darowizny (jak np. w tej interpretacji). 

Takie rozliczenie może być dużo korzystniejsze, ze względu na wspomnianą kwotę niepodlegającą opodatkowaniu (np. 100 patronów będzie mogło dokonać nieopodatkowanych darowizn na sumę 530 800 PLN w ciągu 5 lat). 

Model oparty o darowizny wymaga jednak, aby: 

 • nie można było powiązać „otrzymywanej kwoty” z konkretnym zindywidualizowanym świadczeniem twórcy tj.:
  • działalność twórcy musi być niezależna od otrzymywanych wpłat (jak działanie ulicznego grajka), 
  • wszelkiego rodzaju zindywidualizowane świadczenia realizowane w zamian  
   (w podzięce dla konkretnych patronów) podwyższają ryzyko modelu (np. tworzenie specjalnych treści dla patronów); 
 • twórca był w stanie wykazać, że kwota otrzymana od konkretnego patrona nie przekroczyła w ciągu ostatnich 5 lat kwoty niepodlegającej opodatkowaniu (np. poprzez ewidencję darczyńców i wpłat). 

Analiza opublikowanych interpretacjach indywidualnych wskazuje, że internetowi twórcy coraz częściej wybierają taki sposób rozliczenia. Choć oceniamy takie podejście jako prawidłowe, zalecamy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję stanu faktycznego we wniosku o interpretację. 

Wnioskodawcy często sami wskazują, że wpłaty stanowią darowizny w znaczeniu kodeksu cywilnego, co przesądza o ich klasyfikacji podatkowej. Prawidłowo skonstruowany wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej nie powinien zawierać oceny, co do charakteru otrzymywanych wpłat, a jedynie opis mechanizmu działania. 

To organ podatkowy powinien potwierdzić, że w ramach mechanizmu dochodzi do wpłat darowizn, a nie wynagrodzenia za usługę. 

Studentka III roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Wielokrotna stypendystka Stypendium Rektora dla najlepszych studentów za wyróżniające wyniki w nauce. Autorka publikowana na łamach Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych, a także uczestniczka czynna i bierna wielu konferencji z zakresu administracji o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Obecnie aktywnie działa w zespole TLA jako część działu podatkowego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa