pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią

TLA Kancelaria > VAT > Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią

Nieodpłatnie przekazanie towarów przez podatnika w ramach darowizny – stanowi dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. 

Jeśli w związku z wytworzeniem czy nabyciem podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia – przekazanie towarów w ramach darowizny – podlega opodatkowaniu na gruncie VAT. 

MF przewidziało preferencję w postaci skorzystania stawki 0% (i zachowania prawa do odliczenia), w przypadku, gdy przekazanie następuje dla poszkodowanych w związku z powodzią, przy czym darowizna musi być przekazana na rzecz określonych podmiotów, tj.: 

1) organizacji pożytku publicznego, 

2)  jednostek samorządu terytorialnego, 

3) podmiotów leczniczych, 

4) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. 

Konieczne jest zawarcie pisemnej umowy z podmiotem, na którego rzecz dokonywane są dostawy, z której wynika, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r. 

Obniżona stawka podatku może być również stosowana do dostawy towarów lub świadczenia usług dokonanych w okresie od dnia 12.09.2024 r. do 31 grudnia 2024 r. 

Podobne warunki muszą być spełnione, jeśli chcemy świadczyć usługi i skorzystać ze stawki 0%. 

Do dnia 31 marca 2025 r. stawkę 0% można stosować także do dostaw materiałów budowlanych, które są przekazywane na rzecz: 

1) osób fizycznych, 

2) podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie ochrony zdrowia, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów, jak również jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz innych podmiotów prowadzących działalność w obszarze pomocy społecznej 

– o ile posiadają oni prawo do dysponowania nieruchomością, a nieruchomość ta jest położona na obszarze gminy dotkniętej powodzią i doznała szkody. 

W tym przypadku, oprócz zwarcia umowy, konieczne jest posiadanie stosownych zaświadczeń wydanych odpowiednio przez pracowników socjalnych/organy gminy. 


Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Rekompensaty z tytułu wzrostów ceny energii jako przychód strefowy
24 września 2024

Archiwa