W poprzednich wpisach z cyklu „ulga B+R” przedstawiliśmy interpretacje indywidualne, które potwierdzały zasadność uznania za działalność badawczo-rozwojową wprowadzania nowych usług, optymalizacji procesów wewnętrznych w firmie a także projektów utworzenia i rozwijania platform e-commerce. W dzisiejszym, ostatnim alercie z cyklu, bierzemy pod lupę wyrok WSA, w którym sąd wypowiedział się o pojęciu systematyczności dla celów ulgi B+R.
Wyrok warszawskiego WSA z 14 listopada 2019 r. (sygn. III SA/Wa 640/19) dotyczył sprawy spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej, która planowała opracowanie nowych funkcjonalności platformy informatyczno-medycznej w celu optymalizacji procesów wewnętrznych. Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym taki projekt B+R kwalifikuje się do skorzystania z ulgi, wskazując na brak spełnienia przesłanki systematyczności – zdaniem organu przedstawiony jednorazowy projekt B+R stanowił incydentalne działanie podatnika.
Sąd w wyroku przyznał jednak rację podatnikowi, wskazując, że:
· organ nieprawidłowo wywiódł, że przesłankę systematyczności należy rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika.
· Słowo „systematycznie” odnosi się do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Tym samym spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia zamiaru prowadzenia podobnej działalności w przyszłości.
Zdaniem sądu wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.
Powyższy wyrok pokrywa się ze stanowiskiem wyrażonym w objaśnieniach MF wydanych do przepisów o IP BOX oraz o uldze badawczo-rozwojowej, o których pisaliśmy w pierwszym alercie z cyklu. Może okazać się on przydatny dla przedsiębiorców chcących skorzystać z ulgi na jednorazowe projekty B+R.