Unijna dyrektywa nałożyła na kraje członkowskie obowiązek implementacji zmian dotyczących pakietu Quick Fixes do 1 stycznia 2020 r. Polskie przepisy, zgodnie z ustawą, wejdą jednak w życie 1 lipca 2020 r. Wprowadzane zmiany w zakresie transakcji łańcuchowych dotyczą wyłącznie transakcji unijnych.
W transakcjach łańcuchowych tylko jedna dostawa (tzw. ruchoma) może być objęta zwolnieniem / stawką 0% przewidzianą dla dostawy wewnątrzwspólnotowej. Dotychczas brak było na poziomie unijnym konkretnych przepisów dotyczących przypisania „dostawy ruchomej” w wewnątrzwspólnotowych transakcjach łańcuchowych.
Przepisy wprowadzone do dyrektywy unijnej i implementowane do polskiego porządku prawnego wprowadzają pojęcie podmiotu pośredniczącego rozumianego jako dostawcę w łańcuchu inny niż pierwszy dostawca, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz.
W przypadku spełnienia trzech przesłanek, gdzie towar jest:
- przedmiotem następujących po sobie dostaw (w transakcji uczestniczą min. 3 podmioty),
- wysyłany / transportowany z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego UE (brak zastosowania w przypadku importu i eksportu),
- wysyłany / transportowany bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatecznego klienta
– zastosowanie znajdzie zasada ogólna, zgodnie z którą wysyłka / transport przypisany jest do dostawy dokonanej do podmiotu pośredniczącego.
Odstępstwo od tej zasady zaistnieje, gdy podmiot pośredniczący poda swojemu dostawcy nr identyfikacyjny VAT nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane / transportowane – wtedy dostawa „ruchoma” zostanie przyporządkowana do dostawy dokonanej przez podmiot pośredniczący.
Przedstawiona zasada nie znajdzie zastosowania w przypadku, gdy podmiotem wysyłającym / transportującym jest pierwszy dostawca lub ostateczny nabywca, gdyż żaden z tych podmiotów nie może być podmiotem pośredniczącym.
W kolejnym alercie z serii transakcji łańcuchowych przedstawimy reguły przypisywania dostawy ruchomej w przypadku braku podmiotu pośredniczącego.