TSUE w dniu 21 lutego 2018 r. w sprawie C-628/16 wydał istotne rozstrzygnięcie dla podmiotów uczestniczących w transakcjach łańcuchowych, który powinien skłonić podatników do uważnej analizy dokonywanych transakcji.
Z uzasadnienia wyroku wynikają dwie istotne kwestie:
- strony transakcji muszą mieć świadomość uczestniczenia w transakcji trójstronnej (przy czym otrzymanie od kontrahenta numeru VAT-UE nie stanowi dla podatnika automatycznie uzasadnienia rozliczania transakcji bez uwzględnienia istnienia transakcji trójstronnej) – takie stanowisko powoduje, że podatnicy będą musieli starannie analizować transakcje w których uczestniczą, gdyż brak informacji o transakcji trójstronnej może nie być wystraczającym wytłumaczeniem błędnego rozliczenia;
- konsekwencje błędnego rozliczenia mogą dotyczyć również nabywców towarów (w zakresie prawa do odliczenia) – w praktyce najczęściej zwraca się uwagę na poprawność rozliczenia transakcji przez pierwszy podmiot (wątpliwość czy dostawa stanowi WDT czy też jest dostawą krajową), jednak sąd podkreślił, że błędne rozliczenie transakcji wpływa również na nabywców końcowych tj. tracą prawo do odliczenia, jeśli transakcja była błędnie zakwalifikowana przez sprzedawcę.
Mając powyższe na uwadze:
- wyrok TSUE może stać się istotnym narzędziem podczas kontroli dla organów podatkowych,
- podatnicy powinni zwiększyć czujność / kontrolę w zakresie realizacji dostawy / nabycia w ramach transakcji trójstronnych.