pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ustawa o ochronie sygnalistów przekazana Prezydentowi

TLA Kancelaria > Sygnaliści > Ustawa o ochronie sygnalistów przekazana Prezydentowi

Prace nad ustawą o ochronie sygnalistów zmierzają ku końcowi (o projekcie ustawy informowaliśmy we wcześniejszym wpisie) – 14 czerwca 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów, uwzględniając poprawki zaproponowane przez Senat i przekazał ustawę do podpisu Prezydenta.  

Ostateczny kształt ustawy 

Założenia ustawy nie uległy zmianie. Poza zmianami, o których informowaliśmy tutaj, Senat wprowadził do ustawy istotną poprawkę — z obszarów obowiązywania ustawy usunięto prawo pracy. Oznacza to, że osoby, które będą chciały dokonać zgłoszenia naruszeń prawa pracy (np. w zakresie bhp, mobbingu,  nierówności, czy dyskryminacji w zatrudnieniu), nie będą sygnalistami w rozumieniu ustawy i nie będą podlegać ustawowej ochronie. 

Etap legislacyjny  

Ustawa znajduje się na ostatniej prostej – po przyjęciu przez parlament została przedstawiona Prezydentowi do podpisu. Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji w zakresie podpisania ustawy.  

Obowiązki i terminy  

Przypominamy, że ustawa nakłada na pracodawców obowiązek stworzenia: 

  • wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń, 
  • wewnętrznego rejestru naruszeń 

w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy oraz odpowiedniego wdrożenia dokumentów w zakładzie pracy.  

Z uwagi na szybkie tempo prac i bliską perspektywę wejścia ustawy w życie zachęcamy do rozpoczęcia działań w celu realizacji obowiązków wynikających z ustawy. Zapraszamy do kontaktu – służymy wsparciem i pomocą w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji i jej prawidłowego wdrożenia. 

Radca prawny, od 2021 roku wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, niemniej jednak doświadczenie zdobywała już wcześniej, współpracując z wrocławskimi kancelariami. Absolwentka kierunków prawo i filologia polska Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2023 roku. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie cywilnym oraz prawie pracy. Uczestniczyła też w licznych projektach z innych dziedzin prawa. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami zajmującymi się odszkodowaniami, błędami medycznymi, prawem oświatowym oraz obsługą podmiotów prywatnych.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Odmowa wydania opinii zabezpieczającej – B2B na celowniku skarbówki?
23 lipca 2024
WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024

Archiwa