23 maja 2024 r. Sejm przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów i skierował ją do dalszych prac w Senacie (prace nad ustawą Senat zaplanował na 4 czerwca 2024 r.). To kolejny krok na drodze do wdrożenia w polskim porządku prawnym unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów.
Ustawa przyjęta przez Sejm jedynie w niewielkim stopniu odbiega od pierwotnego projektu, o którym informowaliśmy tutaj. Zwracamy uwagę na najważniejsze zmiany:
Odszkodowanie i zadośćuczynienie
Ustawodawca wprowadził zmianę w zakresie wysokości odszkodowania dla sygnalisty, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych:
- uprzednio była to dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku,
- ostatecznie zdecydowano, że sygnalista będzie miał prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku lub prawo do zadośćuczynienia.
Grupy kapitałowe
Ustawodawca uregulował również kwestię ochrony sygnalistów w podmiotach należących do grup kapitałowych. Dodano przepis umożliwiający wdrożenie wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych w ramach grupy kapitałowej, z zastrzeżeniem, że przepisy grupowe muszą być zgodne z ustawą o ochronie sygnalistów.
Terminy
Ostatecznie ustawodawca zdecydował, że:
- przepisy dotyczące:
- ochrony sygnalistów,
- obowiązku ustanowienia przez pracodawców procedury zgłoszeń wewnętrznych oraz prowadzenia rejestru zgłoszeń,
- przepisy karne,
– wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy,
- przepisy dotyczące:
- zgłoszeń zewnętrznych oraz
- obowiązków RPO oraz organów publicznych w zakresie zgłoszeń zewnętrznych
– wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
Mając na uwadze zaawansowany etap prac legislacyjnych nad ustawą, warto już teraz rozpocząć prace nad opracowaniem procedury zgłoszeń wewnętrznych lub dostosowaniem rozwiązań grupowych do wymogów wynikających z ustawy. Chętnie wesprzemy Państwa w tym zakresie.