pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Wkład pieniężny również może być opodatkowany

TLA Kancelaria > Inne > Wkład pieniężny również może być opodatkowany

W wydanej 3 lutego 2016 r., interpretacji indywidualnej o sygn. ILPB2/4511-1-63/16-2/BC DIS w Poznaniu wskazał, że nabycie w zamian za wkład pieniężny udziałów spółki z o.o., których wartość nominalna jest niższa od wartości rynkowej, przez osobę nie będącą dotychczas wspólnikiem „spowoduje powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów, stanowiącego różnicę pomiędzy wartością rynkową tych udziałów a odpłatnością ponoszoną przez Wnioskodawcę”.

W przedmiotowej sprawie:

  • planowane było podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.,
  • dotychczasowy jedyny udziałowiec spółki zamierzał zrezygnować z objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, który
  • miał zostać objęty przez osobę fizyczną (dalej: Wnioskodawca) za wkład pieniężny.

Wnioskodawca stał na stanowisku, że w związku faktem nabycia udziałów w zamian za wkład pieniężny nie powstanie u niego przychód. Argumentował, że wyłącznie w przypadku objęcia udziałów za wkład niepieniężny przychodem jest nominalna wartość obejmowanych  udziałów (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Organ nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika wskazując, iż:

  • za przychody uznać należy każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika, a
  • w przypadku świadczeń częściowo odpłatnych przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Ponieważ wartość rynkowa udziałów była wyższa, niż wydatki poczynione przez podatnika na ich objęcie, organ stwierdził, iż u podatnika powstanie przychód w wartości nieodpłatnego przysporzenia, w momencie objęcia udziałów, który należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł.

Niestety Organ uzasadniając swoje profiskalne i niewątpliwie nowatorskie stanowisko nie dostrzegł, że:

  • Wnioskodawca obejmuje w zamian za wkład pieniężny udziały w kapitale zakładowym spółki (o ściśle określonej wartości nominalnej), a
  • nie udział w jej majątku (którego wartość rynkowa jest zmienna),

w związku z czym w przedmiotowej sprawie nie można mówić o powstaniu częściowo odpłatnego przychodu.

Opisana interpretacja jest świetnym przykładem zapędów fiskusa contra legem. Można mieć tylko nadzieję, iż podatnik przytomnie zwróci się po sprawiedliwość do sądu.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa