pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zmiany w prawie pracy – co czeka pracodawców w 2022 roku? 

TLA Kancelaria > Prawo > Zmiany w prawie pracy – co czeka pracodawców w 2022 roku? 

W zeszłym tygodniu na stronie internetowej rządowego centrum legislacji ukazał się projekt ustawy, która już niedługo wprowadzi niemałe zamieszanie w kodeksie pracy. Za pomocą tej nowelizacji polski ustawodawca ma zamiar wdrażać do polskiego porządku prawnego przepisy wynikające z dwóch dyrektyw unijnych. Z jakimi najważniejszymi zmianami będą musieli już niedługo zmierzyć się pracodawcy? 

Więcej „wolnego” od pracy 

Zgodnie z planami ustawodawcy każdy pracownik może zyskać nawet do 7 dodatkowych dni wolnych od pracy, a wszystko to przez wprowadzenie nowych rodzajów urlopów, które pracownik będzie mógł wykorzystać: 

  • w pilnych sprawach rodzinnych, spowodowanych chorobą lub wypadkiem – w wymiarze 2 dni (alternatywnie 16 godzin) w roku, 
  • w celu zapewnienia opieki lub wsparcia krewnym – w wymiarze 5 dni w roku. 

Wszystkie wypowiedzenia umów o pracę – z uzasadnieniem i po konsultacji? 

Ustawodawca poza nowymi rodzajami urlopów wprowadza zmiany mające na celu przynajmniej w pewnym stopniu zatarcie różnic występujących między umowami na czas określony i nieokreślony. Zgodnie z zapowiedziami umowy na czas określony tak jak umowy na czas nieokreślony będą musiały być: 

  • uzasadniane; 
  • konsultowane ze związkami zawodowymi. 

Pracodawca będzie musiał „tłumaczyć się” z podstawy zatrudnienia  

Ustawodawca, chcąc zniechęcić pracodawców do zawierania umów czasowych, planuje wprowadzić usprawnienie, dzięki któremu zatrudniony przez okres co najmniej 6 miesięcy, będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wykonywanie pracy na „lepszych warunkach” tj.: 

  • zawarcie z nim umowy na czas nieokreślony; 
  • zmianę rodzaju wykonywanej pracy; 
  • zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. 

Pracodawca, który nie uwzględni propozycji pracownika, będzie zobowiązany do uargumentowania swojej decyzji w terminie 1 miesiąca od otrzymania wniosku.  

Opisane wyżej propozycje zmian ustawodawcy stanowią jedynie wycinek tego, co szykuje ustawodawca dla pracowników i pracodawców w 2022 roku. Właśnie dlatego już teraz zapraszamy do śledzenia następnych naszych alertów z cyklu, w którym będziemy zastanawiać się, jak znowelizowany kodeks pracy wpłynie na codzienność pracodawców. 

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa