W zeszłym tygodniu na stronie internetowej rządowego centrum legislacji ukazał się projekt ustawy, która już niedługo wprowadzi niemałe zamieszanie w kodeksie pracy. Za pomocą tej nowelizacji polski ustawodawca ma zamiar wdrażać do polskiego porządku prawnego przepisy wynikające z dwóch dyrektyw unijnych. Z jakimi najważniejszymi zmianami będą musieli już niedługo zmierzyć się pracodawcy?
Więcej „wolnego” od pracy
Zgodnie z planami ustawodawcy każdy pracownik może zyskać nawet do 7 dodatkowych dni wolnych od pracy, a wszystko to przez wprowadzenie nowych rodzajów urlopów, które pracownik będzie mógł wykorzystać:
- w pilnych sprawach rodzinnych, spowodowanych chorobą lub wypadkiem – w wymiarze 2 dni (alternatywnie 16 godzin) w roku,
- w celu zapewnienia opieki lub wsparcia krewnym – w wymiarze 5 dni w roku.
Wszystkie wypowiedzenia umów o pracę – z uzasadnieniem i po konsultacji?
Ustawodawca poza nowymi rodzajami urlopów wprowadza zmiany mające na celu przynajmniej w pewnym stopniu zatarcie różnic występujących między umowami na czas określony i nieokreślony. Zgodnie z zapowiedziami umowy na czas określony tak jak umowy na czas nieokreślony będą musiały być:
- uzasadniane;
- konsultowane ze związkami zawodowymi.
Pracodawca będzie musiał „tłumaczyć się” z podstawy zatrudnienia
Ustawodawca, chcąc zniechęcić pracodawców do zawierania umów czasowych, planuje wprowadzić usprawnienie, dzięki któremu zatrudniony przez okres co najmniej 6 miesięcy, będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wykonywanie pracy na „lepszych warunkach” tj.:
- zawarcie z nim umowy na czas nieokreślony;
- zmianę rodzaju wykonywanej pracy;
- zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.
Pracodawca, który nie uwzględni propozycji pracownika, będzie zobowiązany do uargumentowania swojej decyzji w terminie 1 miesiąca od otrzymania wniosku.
Opisane wyżej propozycje zmian ustawodawcy stanowią jedynie wycinek tego, co szykuje ustawodawca dla pracowników i pracodawców w 2022 roku. Właśnie dlatego już teraz zapraszamy do śledzenia następnych naszych alertów z cyklu, w którym będziemy zastanawiać się, jak znowelizowany kodeks pracy wpłynie na codzienność pracodawców.