Do konsultacji trafił projekt „pakietu innowacji” mającego wprowadzić zmiany w uldze B+R oraz szereg nowych ulg podatkowych związanych z działalnością innowacyjną.
Zmiany w uldze B+R
Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w wysokości odliczania kosztów kwalifikowanych przez podatników prowadzących działalność B+R. Dotychczas generalnie takie odliczenie jest możliwe w wysokości:
- 100% (czyli de facto dwukrotne uwzględnienie ich w wyniku podatkowym),
- oraz 150% dla podatników posiadających status Centrum Badawczo-Rozwojowego.
Projekt przewiduje zwiększenie kwoty dostępnego odliczenia:
- do 200% dla wszystkich podatników będących CBR, niezależnie od posiadania przez nich statusu MŚP, oraz
- do 200% dla pozostałych podatników w zakresie kosztów wynagrodzeń.
Dodatkowo projekt przewiduje możliwość łączenia ulgi B+R z preferencyjnym opodatkowaniem dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach IP BOX.
Dotychczas możliwe było zastosowanie dwóch rozwiązań rozłącznie, tj.:
- koszty uzyskania przychodu uwzględnione przez podatnika przy obliczaniu dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych (m.in. koszty w ramach ulgi B+R)
- nie mogły zostać po raz drugi uwzględnione na potrzeby obliczenia dochodu opodatkowanego na zasadach szczególnych (z kwalifikowanych IP w ramach IP BOX).
Ulga na innowacyjnych pracowników
Zgodnie z proponowaną regulacją, podatnik będący płatnikiem, który prowadzi działalność B+R:
- będzie mógł odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy, potrącanych z dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę lub umów cywilno-prawnych, koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R;
- odliczenie to będzie dotyczyć dochodów (przychodów) pracowników lub zleceniobiorców, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej, pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, wynosi co najmniej 50%.
Ulga na prototypy
Projekt zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia takiego produktu na rynek.
Dotychczas funkcjonująca ulga B+R nie pozwalała wprost na odliczenie wydatków na zakup środków trwałych wykorzystanych do produkcji. Kosztami kwalifikowanymi mogła być tylko część odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, w zakresie w jakim były one wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych.
Ulga na prototypy będzie pozwalała na:
- jednorazowe odliczenie wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie fabrycznie nowego środka trwałego zaliczonego do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, niezbędnego do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu.
- Wartość odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 30% poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż 10% dochodu z działalności gospodarczej.
W ramach katalogu kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu, znalazły się następujące kategorie:
- koszty badań, ekspertyzy, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia,
- koszty badania cyklu życia produktu,
- koszty weryfikacji technologii środowiskowej ETV.
Ulga na robotyzację
Projektowana ulga na robotyzację funkcjonować będzie na kształt podobny do już obowiązującej ulgi na badania i rozwój:
- podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, może odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację;
- katalog kosztów, które będzie można odliczyć w ramach tej ulgi obejmuje m.in. koszty nabycia robotów i maszyn przemysłowych, oprogramowania do nich oraz usług szkoleniowych dla personelu dotyczących robotów przemysłowych.
Preferencje dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne
Preferencja ma na celu zachętę do inwestowania przez osoby fizyczne w przedsięwzięcia których działanie wiąże się z dużym ryzykiem ekonomicznym.
Ulga ta polega na wprowadzeniu możliwości odliczania od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% wydatków na nabycie (objęcie) udziałów lub akcji alternatywnej spółki inwestycyjnej, albo spółki, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 5% udziałów (akcji) pod warunkiem posiadania takich udziałów (akcji) przez okres co najmniej 2 lat.
Chociaż kierunek podejmowanych zmian, polegający na wspieraniu działalności innowacyjnej podatników, należy ocenić pozytywnie, pewne obawy budzi stopień skomplikowania nowych przepisów i spiętrzanie dostępnych ulg. W praktyce może okazać się, że bez pomocy profesjonalnego doradcy, przedsiębiorcom trudno będzie skorzystać z projektowanych rozwiązań, a nowe przepisy nie wygenerują efektu zachęty na przewidywaną przez ustawodawcę skalę, podobnie jak to miało miejsce w przypadku ulgi B+R.