pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ekwiwalent za media dla pracownika zdalnego bez PIT?

TLA Kancelaria > Prawo pracy > Ekwiwalent za media dla pracownika zdalnego bez PIT?

W związku z przeniesieniem się większości pracowników biurowych na pracę zdalną koszty utrzymania biur przez pracodawców znacznie zmalały. Niektórzy z nich postanowili wypłacać swoim pracownikom dodatkowe kwoty za wydatki ponoszone na dostęp do Internetu i zużycie prądu w związku z pracą zdalną. 

Jeden z podatników wnioskując o uzyskanie interpretacji indywidualnej zabezpieczającej rozliczenie podatkowe wypłaty ekwiwalentów wskazał, że: 

  • rozważa wypłacanie pracownikom ekwiwalentu za korzystanie z Internetu i prądu, pod warunkiem przepracowania przez pracownika określonej części wymiaru pracy zdalnie, 
  • ekwiwalent wypłacany byłby w zryczałtowanej formie w przedziale 100-150 zł, a pracownicy nie byliby zobowiązani do przedstawiania dowodów ponoszenia tych kosztów. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 grudnia w 2020 r. o sygn. 0115-KDIT2.4011.739.2020.1.RS wskazał, że: 

  • w ramach pracy zdalnej wykonywanej na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa COVID), 
  • wypłacane przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu za zużycie Internetu i energii elektrycznej pracownikom wykonującym pracę zdalną nie będą stanowiły przychodu ze stosunku pracy. 

Należy podkreślić, że powyższe stanowisko jest potwierdzane przez organy podatkowe wyłącznie w odniesieniu do ekwiwalentu wypłacanego pracownikom pracującym zdalnie na podstawie specustawy COVID. 

W naszej opinii stosowaną przez Dyrektora KIS argumentację można zastosować także do ekwiwalentu wypłacanego w związku z pracą zdalną świadczoną niezależnie od podstawy wynikającej ze specustawy COVID, a więc: 

  • także co do ekwiwalentów wypłacanych pracownikom zdalnym przed wejściem w życie specustawy COVID, 
  • po okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. 

O uzyskanie interpretacji indywidualnej zabezpieczającej takie stanowisko należałoby jednak powalczyć przed sądem. 

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatnicy dotknięci powodzią będą mieli dłuższy czas na zapłatę podatków. 
20 września 2024
Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024

Archiwa