W związku z przeniesieniem się większości pracowników biurowych na pracę zdalną koszty utrzymania biur przez pracodawców znacznie zmalały. Niektórzy z nich postanowili wypłacać swoim pracownikom dodatkowe kwoty za wydatki ponoszone na dostęp do Internetu i zużycie prądu w związku z pracą zdalną.
Jeden z podatników wnioskując o uzyskanie interpretacji indywidualnej zabezpieczającej rozliczenie podatkowe wypłaty ekwiwalentów wskazał, że:
- rozważa wypłacanie pracownikom ekwiwalentu za korzystanie z Internetu i prądu, pod warunkiem przepracowania przez pracownika określonej części wymiaru pracy zdalnie,
- ekwiwalent wypłacany byłby w zryczałtowanej formie w przedziale 100-150 zł, a pracownicy nie byliby zobowiązani do przedstawiania dowodów ponoszenia tych kosztów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 grudnia w 2020 r. o sygn. 0115-KDIT2.4011.739.2020.1.RS wskazał, że:
- w ramach pracy zdalnej wykonywanej na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa COVID),
- wypłacane przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu za zużycie Internetu i energii elektrycznej pracownikom wykonującym pracę zdalną nie będą stanowiły przychodu ze stosunku pracy.
Należy podkreślić, że powyższe stanowisko jest potwierdzane przez organy podatkowe wyłącznie w odniesieniu do ekwiwalentu wypłacanego pracownikom pracującym zdalnie na podstawie specustawy COVID.
W naszej opinii stosowaną przez Dyrektora KIS argumentację można zastosować także do ekwiwalentu wypłacanego w związku z pracą zdalną świadczoną niezależnie od podstawy wynikającej ze specustawy COVID, a więc:
- także co do ekwiwalentów wypłacanych pracownikom zdalnym przed wejściem w życie specustawy COVID,
- po okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
O uzyskanie interpretacji indywidualnej zabezpieczającej takie stanowisko należałoby jednak powalczyć przed sądem.