pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 

TLA Kancelaria > Prawo pracy > Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 

W dniu 20 lutego 2024 roku TSUE wydał bardzo interesujący wyrok (sygn. akt C 715/20), w którym orzekł, że pracodawca powinien informować pracownika o przyczynie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.  

W ocenie TSUE brak wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony, podczas gdy taką przyczynę wskazuje się osobie zatrudnionej na podstawie umowy na czas nieokreślony, przeczy zasadzie niedyskryminacji i jest niezgodny z przepisami prawa unijnego.  

Co prawda polski ustawodawca znowelizował przepisy kodeksu pracy i od kwietnia 2023 r. pracodawca ma obowiązek podać pracownikowi przyczyny wypowiedzenia zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i umowy na czas określony, jednak wyrok TSUE może mieć znaczenie dla roszczeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy terminowej, którym wypowiedziano umowę bez wskazania przyczyny przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy. 

Skutki wyroku TSUE 

 • dla toczących się postępowań:  
  • wyrok TSUE może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sądu, sąd bowiem może uznać roszczenia pracownika za zasadne z uwagi na brak wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy; dodatkowo sąd będzie zobowiązany do dokonania oceny przyczyn wypowiedzenia 
 • w sytuacji, gdy postępowanie nie zostało wszczęte:  
  • wyrok TSUE może stanowić przesłankę uzasadniającą złożenie przez pracownika wniosku o przywrócenie terminu do złożenia odwołania od wypowiedzenia o pracę 
 • odpowiedzialność Skarbu Państwa za wadliwą implementację przepisów unijnych: 
  • w przypadku, gdy na skutek spóźnionej implementacji przepisów sąd zasądzi odszkodowanie od pracodawcy na rzecz byłego pracownika, pracodawcy będzie przysługiwało roszczenie do Skarbu Państwa lub włączenie Skarbu Państwa do toczącego się postępowania 
 • możliwe roszczenia pracowników:  
  • z uwagi na fakt, że maksymalny czas trwania umowy o pracę na czas określony to 33 miesiące niewielu jest pracowników, którzy mogliby skutecznie domagać się przywrócenia do pracy, stąd głównymi roszczeniami, których pracownicy będą mogli dochodzić od pracodawców, będą roszczenia odszkodowawcze.  

Radca prawny, od 2021 roku wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, niemniej jednak doświadczenie zdobywała już wcześniej, współpracując z wrocławskimi kancelariami. Absolwentka kierunków prawo i filologia polska Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2023 roku. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie cywilnym oraz prawie pracy. Uczestniczyła też w licznych projektach z innych dziedzin prawa. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami zajmującymi się odszkodowaniami, błędami medycznymi, prawem oświatowym oraz obsługą podmiotów prywatnych.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa