pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 

TLA Kancelaria > Postępowania (istotne orzecznictwo) > WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 

Przepisy wprowadzające Polski Ład nałożyły ograniczenie w zakresie amortyzacji lokali mieszkalnych, o czym pisaliśmy m.in. tutaj. W 2023 r. pojawiło się rozstrzygnięcie, które wskazywało, że przepisy ograniczające możliwość amortyzacji są niezgodne z Konstytucją ze względu na zasadę ochrony interesów w toku (więcej we wpisie tutaj). 

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o PIT, które były przedmiotem rozstrzygnięcia WSA we Wrocławiu – amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy. 

WSA w wyroku z dnia 9 maja 2024 r., sygn. I SA/Wr 960/23 (orzeczenie nieprawomocne) wydał rozstrzygniecie na gruncie stanu faktycznego, w którym: 

  • wspólnicy spółki jawnej nabyli lokal mieszkalny, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i do końca 2022 r. był amortyzowany, 
  • lokal był i jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, ponieważ mieści się w nim siedziba spółki i pełni funkcje biurowe. 

Sąd przyjął stanowisko, że wprowadzony Polskim Ładem przepis art. 22c ustawy o PIT, dotyczy tylko i wyłącznie lokali mieszalnych wykorzystywanych w ramach działalności do ich wynajmu lub dzierżawy:  

  • (…) zdaniem Sądu wykładnia art. 22c pkt 2 u.p.d.o.f. jako odnoszącej się jedynie do wyłączenia od amortyzacji lokali mieszkalnych, które służą prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie ich wynajmu lub dzierżawy, koresponduje z regulacją art. 22j ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.  
  • Przyjęcie bowiem, iż art. 22c pkt 2 u.p.d.o.f. dotyczy wszystkich lokali mieszkalnych, skutkowałoby tym, iż przepis art. 22j ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. de facto byłby przepisem martwym, gdyż zasadniczo reguluje on okres amortyzacji właśnie dla tych nieruchomości, tj. budynków i lokali mieszkalnych. Świadczy o tym odesłanie w samej treści przepisu do art. 22j ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., który odnosi się do budynków (lokali) niemieszkalnych. Zatem posługiwanie się zwrotem „budynków (lokali) i budowli, innych” niż budynki (lokale) niemieszkalne oznacza m.in. budynki i lokale mieszkalne. 

W rozstrzygnięciu przywołano również uzasadnienie do projektu ustawy nowelizacyjnej i wskazano, że skoro celem wprowadzonych od 2022 r. przepisów było ograniczenie zjawiska minimalizowania dochodu pasywnego z tytułu wynajmowanych mieszkań, skutkującego nierzadko brakiem opodatkowania takiego dochodu, to istotą wprowadzonych przepisów jest ograniczenie amortyzacji lokali mieszkalnych, które są dzierżawione/wynajmowane. 

Sąd wskazał również na zasadę ochrony interesów w toku wywodzącą się z Konstytucji – podobnie jak wspominany wyrok z 2023 r. 

Wobec tego, podatnicy posiadający lokale mieszkalne, które są wykorzystywane do działalności gospodarczej np. jako biuro, a nie są wykorzystywane na cele ich wynajmu/dzierżawy – mają jeszcze szanse na powrót amortyzacji. Istotne znaczenie interpretacyjne w tym przypadku będzie mieć rozstrzygnięcie NSA. 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa